Pénzt égetnek Észak-Koreában

Észak-Korea a múlt héten az infláció letörése és a külföldi valuták használatának visszaszorítása érdekében valutareformot hajtott végre, amelynek során átcímletezték a nemzeti fizetőeszközt. Készenlétbe helyezték a néphadsereget, sőt, a koreai-kínai határvidéket ellenőrző egységek tűzparancsot kaptak az illegális határátlépők feltartóztatásához.

Észak-Korea a múlt héten az infláció letörése és a külföldi valuták használatának visszaszorítása érdekében valutareformot hajtott végre, amelynek során átcímletezték a nemzeti fizetőeszközt. A hatóságok a régi bankjegyeket 100:1 arányban váltják be, személyenként 50-150 eurónak megfelelő készpénzben maximálva a beváltható összeget. A szöuli források szerint a lakosság passzív ellenállással reagált az intézkedésekre: az ország keleti partvidékén lévő Hamhüng iparvárosban több helyen is bankjegyeket égettek, valamint megkezdték az élelmiszerek felhalmozását.

A kialakult feszültség következtében a vezetés készenlétbe helyezte a néphadsereget, sőt, a Csoszon Ilbo című szöuli lap értesülései szerint a koreai-kínai határvidéket ellenőrző csapatok tűzparancsot kaptak az illegális határátlépők feltartóztatásához.

A valutareform kihirdetésekor Phenjanban átmenetileg felfüggesztették a telefonszolgáltatást, a boltok pedig az átállás idejére bezártak. A hatóságok folyamatosan arra ösztönzik a lakosságot, hogy a beváltható összeg korlátozottsága miatt megmaradó készpénzeiket fizessék be az állami takarékpénztárakba, ahol ráadásul 10:1 arányban veszik át a bankjegyeket. Az észak-koreaiak azonban vonakodnak befizetni megtakarításaikat, mivel attól tartanak, hogy sohasem látják viszont az összeget.

Az elszigetelt kelet-ázsiai országban történteket a szakértők eltérően magyarázzák. Rüdiger Frank, a Bécsi Egyetem koreanológusa az elmúlt napokban közzétett elemzésében azt hangsúlyozza, hogy a phenjani vezetés ortodox kommunista intézkedést hajtott végre, amely elsősorban a helyi középosztály ellen irányul. Kevéssé ismert, hogy a kilencvenes évek közepén lezajlott éhínség után a KNDK-ban spontán szabadtéri piacok szerveződtek, amelyek a Kínából beáramló csempészáruk fő elosztási helyszínévé váltak. A piacok miatt kettős árrendszer jött létre, így kialakult egy kereskedelemmel foglalkozó, viszonylag tehetősebb helyi középosztály. Frank véleménye szerint a regnáló vezetés számára azok a tehetős állampolgárok a legveszélyesebbek, akik saját ambíciókkal rendelkeznek, ráadásul ki akarnak törni az állam által kijelölt kollektivizmusból. A professzor szerint a phenjani rezsim csírájában akarja elfojtani a kelet-európai rendszerváltások irányába mutató tendenciákat, ugyanakkor kérdéses, hogy ebben az adminisztratív eszközök mennyire lesznek eredményesek. A kiterjedt kapcsolatokkal rendelkező, esetenként Kínába is gyakran utazó koreaiak ugyanis meg fogják találni a rendeletek kijátszásának módját.

Ezt alá is támasztja a Jó Barátok nevű szöuli segélyszervezet helyszíni jelentése, ami arról számol be, hogy a nagyobb városokból a tehetősebbek ezrei utaztak vidékre, hogy szegény parasztokkal megegyezve azok nevén válthassanak be készpénzt.

Észak-koreai menekült Szöulban. Kelet-európai tendenciák
Park Sang-hak, a former North Korean defector and an anti-North Korea activist living in the South, holds North Korean 5,000 won banknotes during an interview with Reuters in Seoul December 1, 2009. North Korea will re-denominate its currency to fight inflation and clamp down on black-market trading, according to South Korean media but the government on Tuesday cast doubts over the reports. REUTERS/Jo Yong-Hak (SOUTH KOREA POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.