Pénzt adnak a turistáknak
A döntést a helyi kormányzat hozta meg, hogy ily módon ösztönözzék az utazást egyébként az átlagnál sokkal több látnivalót kínáló, népszerű természeti és épített látványosságokat felvonultató, kultúrájában egyedi régióba. A helyi turisztikai hivatal vezetője, Inam Nesirdi azt nyilatkozta, hogy a márciusi, civil áldozatokkal járó kunmingi pályaudvari késeléses merénylet után sokan lemondták útjukat, a forgalom a tavalyi évhez képest 40 százalékkal esett.
A legutóbbi kínai holdújév, a tavaszünnep idején például több mint egymillió belföldi turista látogatott Hszincsiangba, ahol több mint 739 millió jüant (26,4 milliárd forint) költöttek el. A tavalyi év végén másfélmillió munkahelynél több kötődött a turizmushoz, mint ágazathoz.
Az idézett turisztikai hivatalnok kijelentette, nem tudnak arról, hogy a támadásokban valaha is megsérült volna akár egy turista is. Azt is felvetette, jó lenne könnyíteni a vízumkiadást a régióval szomszédos nyolc országba, így Oroszországba, Mongóliába, Kazahsztánba, Kirgizisztánba, Tádzsikisztánba, Afganisztánba, Pakisztánba és Indiába. Jünnanban és Kuanghsziban ugyanis például a helyiek útlevél nélkül is kérhetnek beutazási engedélyt a szomszédos Vietnamba.
A hatóságok mindazonáltal nagy valószínűséggel nem lesznek fogékonyak a határnyitás ötletére, lévén, hogy azt feltételezik, a terrorcselekmények mögött határon túli szakadár szervezetek húzódnak meg, amelyek segédanyagokkal, kiképzéssel buzdítják a muszlim vallású ujgur őslakosokat lázadó erőszakos cselekmények elkövetésére.
Az elmúlt hetekben több véres merényletet is elkövettek az autonóm területen, ahol Peking "áldásával" ádáz küzdelmet, egy éves kampányt hirdettek a terrorizmus ellen. A helyi kormányzat ugyanakkor tart attól, hogy a kemény hatósági fellépés eredményeként tovább nő az ellenállás és éleződik az etnikai ellentét az ujgurok és a nagyrészt az elmúlt évtizedekben betelepült han kínaiak között.