Pénteken Szíria újra lángba borul?
Az FSA részéről az ultimátumot Kasszim Szadeddin ezredes jelentette be egy Homszban készült videofelvételen. Eszerint ha az Aszad-rezsim nem hagy fel az offenzívával péntek délig, utána az ellenzék sem fogja tartani magát az ENSZ által kínkeservvel kialkudott tűzszünethez.
A tűzszünet kifejezés egyébként meglehetős túlzás: Szíriában folyamatosak az összetűzések azóta is, hogy Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, különleges megbízott béketerve értelmében néhány hete fegyvernyugvást hirdettek, ráadásul Szadeddinnek ellentmondva az FSA főparancsnoka, Rijád Aszad tábornok közölte, nincs szó 48 órás határidőről, amely helyett az ellenzék inkább azt szeretné, hogy maga Annan hirdesse ki a tűzszünet végét.
A különleges Szíria-ügyi megbízott kedden Damaszkuszban Aszaddal tárgyalt, Bár megfigyelők szerint a megbeszéléseken a béketerv sorsa volt a tét, az áttörés enyhén szólva elmaradt: a látogatás talán egyedüli kézzelfogható eredménye az volt, hogy a rezsim 500 politikai foglyot engedett szabadon – olyanokat, akiknek az állami média szerint nem tapad vér a kezükhöz.
Hogy az FSA fenyegetőzése offenzívát jelent-e, az kétséges. A BBC tudósítója szerint aligha: Paul Wood az elmúlt három hetet Szíriában töltötte, és arról ír, hogy az Aszadéktól dezertált katonákból álló ellenzéki egységek katonáinak már a bútoraikat kell eladniuk ahhoz, hogy korszerű fegyverekhez jussanak. A tűzszünet pénteki felmondásával ezért nem is a polgárháború, hanem a véres felekezetközi villongások időszaka köszönthet be Szíriában a többségi szunnita és a kisebbségi alavita muzulmánok között – Aszad rezsimje az utóbbihoz (a síita irányzat egyik ágához) tartozik.
Szadeddin bejelentése szerint az FSA a hulai mészárlás nyomán döntött az ultimátum, illetve a tűzszünet felmondása mellett: a Homszhoz közeli településen pénteken 108 embert – köztük 49 gyereket és 34 nőt – mészárolt le az Aszadhoz hű sabiha milícia, az ENSZ-megfigyelők pedig szerdán 13 megkötözött, agyonlőtt ember holttestére bukkantak rá. Csütörtökön az Aszad-rezsim fő támogatójának számító Iránban Mahmúd Ahmadinezsád elnök szólalt meg: szerinte Huláért meg kell bűnhődniük a felelősöknek. Ahmadinezsád azt ugyan nem mondta meg, kit tart felelősnek a mészárlásért, de megjegyezte, senkit nem zár ki eleve a lehetséges végrehajtók közül.
Fegyverraktár a szélsőségeseknek
Az ENSZ mindenesetre képtelennek tűnik a konfliktus megoldására: Szíria szövetségeseként és a Biztonsági Tanács állandó tagjaként Oroszország bejelentette, vétóval fog élni minden, az Aszad-rezsimet elítélő határozattal szemben, és noha Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár csütörtökön érezhető ingerültséggel hangoztatta, a világszervezet megfigyelői nem azért vannak a közel-keleti országban, hogy a hulaihoz hasonló tömegmészárlásokhoz asszisztáljanak, Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet arról beszélt, itt az idő az ENSZ-en kívüli diplomáciai fellépésre. „Nagy veszélyeket rejt magában egy kihelyezett háború, amelyben minden oldalról fegyverek áramlanak be az országba” – figyelmeztetett Rice.
Lépésekre készül ezzel párhuzamosan Izrael is, de a zsidó állam nem amiatt az arzenál miatt aggódik, amely esetleg beáramlik Szíriába, hanem azért, amely már ott van. Jair Golan tábornok, az izraeli hadsereg északi parancsnokságának vezetője szerdán úgy fogalmazott, Szíriában polgárháborús állapotok uralkodnak, és „bukott államként” az ország a szélsőséges iszlamisták fegyverraktára lehet. Tekintélyes arzenálról van szó: a főleg orosz gyártmányú fegyverek között föld-levegő és tengerről indítható rakéták, de vegyi fegyverek is vannak. Ez utóbbiakat Damaszkusz ugyan még soha nem vetette be, de a terroristák számára kecsegtető lehet megszerezni őket – mondta Golan, aki szerint az izraeli hadsereg már készülődik a Szíria jelentette „hatalmas kihívásra”.
A Guardian ezzel párhuzamosan arról ír, hogy az erőszak árnyékában kevés figyelmet kap az Aszad-rezsimmel szembeni polgári engedetlenség. Hétfőn a tulajdonosok sztrájkja miatt Damaszkusz-szerte zárva tartottak az üzletek, a brit lap szerint jelezve, hol tart az elnök támogatottsága a fővárosban.