Peking előírta a repülők bejelentkezését a Kelet-kínai-tengeren
A magukat a kínai hatóságnál nem azonosító, illetve a felszólításnak nem engedelmeskedő repülők "rendkívüli védelmi intézkedéseknek" néznek elébe. A nyilvánosságra hozott térkép kiterjed azokra a japánul Szenkaku, kínaiul Daioyu lakatlan szigetekre is, amelyek hovatartozásával kapcsolatban egy ideje éles feszültség alakult ki Peking és Tokió között.
Ez Kína önvédelmi joga érvényesítéséhez szükséges intézkedés – közölte Yang Yujun, a védelmi minisztérium szóvivője. Mint állította, a rendelkezés nem irányul egyetlen adott ország vagy célpont ellen, s ezért nem is érinti az adott légtérben való átrepülés szabadságát, ám Kína nem tekinthet el az azonosítási bejelentkezés kötelezettségétől.
A Xinhua hivatalos hírügynökség által megszólaltatott kínai szakértő, Meng Xiangqing szerint egy adott országnak joga, hogy felállítson övezetet az átrepülési bejelentkezés kötelezettségével, ehhez nem kell engedélyt kérnie más országtól, ha az intézkedés nem sért nemzetközi jogot, nem sérti az átrepülés szabadságát.
A japán kormány még hivatalosan nem reagált, ám – mint az AP jelentette – a Tokiói Politikatudományok Intézetének igazgatója, Narushige Michishita szerint “Kína veszélyes játszmát folytat a térségben. A mostani bejelentés tovább eszkalálhatja a már amúgy is kialakult feszültséget a két ország között”.
Kínában tavaly Japán-ellenes tüntetések voltak, miután a tokiói kormány állami tulajdonba vásárolta az említett szigeteket magántulajdonosaiktól. Több incidens is volt kínai és japán őrhajók és katonai gépek között a Szenkaku/Daioyu szigetek térségében.
Az utóbbi időszakban Kínának viszálya támadt a Délkelet-kínai-tengeren található szigetek feletti szuverenitás miatt a Fülöp-szigetekkel és Vietnammal is. Miközben Japánnal és Dél-Koreával is van hasonló szigetvitája.