Pedofil papot védett meg a pápa

Joseph Ratzinger bíboros - a jelenlegi XVI. Benedek pápa - 1985-ben az egyetemes egyház érdekeire hivatkozva megakadályozta, hogy leváltsanak egy gyermekeket szexuálisan molesztáló papot - állította pénteken egy hozzá került dokumentumra hivatkozva az AP amerikai hírügynökség.

A dokumentum minden eddiginél erősebben kérdőjelezi meg a Vatikánnak azt az állítását, hogy a katolikus egyházfő a Hittani Kongregáció vezetőjeként nem vállalt szerepet abban, hogy megakadályozza a pedofil papok elmozdítását - írta az AP. Ratzinger 1981-ben került a Hittani Kongregáció élére. A kongregáció a Római Kúria egyik hivatala, amelynek elsődleges feladata: az egész katolikus világban előmozdítani és védelmezni a hitről és az erkölcsről szóló tanítást.

A Szentszék szóvivője nem kommentálta az irat tartalmát, de nem cáfolta, hogy azon valóban a jelenlegi egyházfő aláírása szerepel
The signature from then-Cardinal Joseph Ratzinger on a letter commenting on the defrocking petition for Father Stephen Kiesle, dated November 6, 1985, is shown after its release to Reuters April 9, 2010. Pope Benedict, in a previous post as a high Vatican official, recommended caution in the defrocking of a California Roman Catholic priest who pleaded guilty to molesting children, according to the letter released on Friday by lawyers for the victims. REUTERS/Handout (UNITED STATES - Tags: CRIME LAW RELIGION IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS

A Jopseh Ratzinger bíboros által aláírt, latin nyelvű irat az oaklandi püspöki hivatal és a Vatin közötti, Stephen Kiesle tiszteletes elmozdítása ügyében keletkezett levélváltás egyik darabja. A Szentszék szóvivője nem kommentálta az irat tartalmát, de nem cáfolta, hogy azon valóban a jelenlegi egyházfő aláírása szerepel.

"A sajtóhivatal nem gondolja, hogy minden egyes, meghatározott jogi szituációra vonatkozó, s a kontextusából kiragadott levélre reagálnia kellene" - jelentette ki Federico Lombardi atya. - "Nem különös, hogy vannak olyan iratok, amelyeken Ratzinger bíboros aláírása áll" - tette hozzá.

Az oaklandi püspöki hivatal 1981-ben kezdeményezte Kiesle eltiltását a lelkipásztori hivatástól, vagyis abban az évben, amikor Ratzinger bíboros a megbotlott papok megfegyelmezéséért felelős hivatal élére került.

Az ügy négy éven át kallódott a Vatikánban, mire Ratzinger válaszolt John Cummins oaklandi püspöknek. Kieslét újabb két év múlva tiltották el.

Az 1985 novemberében keltezett levélben "nagy jelentőségűnek" nevezte a Kiesle elmozdítása mellett szóló érveket, de azt mondta, hogy egy ilyen cselekedethez nagyon nagy körültekintésre és több időre van szükség. Utasította a püspököt, hogy a papot, amíg a döntésre vár, részesítse "annyi atyai gondoskodásban", amennyiben csak lehet.

A leendő pápa megjegyezte, hogy a Kiesle eltiltásáról szóló bármilyen döntés esetén figyelembe kell venni "az egyetemes egyház érdekét" és azt a "hátrányt, amit a felmentésről szóló döntés okozhat Krisztus hívőinek közösségében, különösen a (pap - a szerk.) fiatal korát tekintve." Kiesle 38 éves volt akkor.

Kieslét 1978-ban három évi próbaidőre ítélték, miután két fiút megkötözött és szexuálisan molesztált San Francisco körzetében. A próbaidő leteltével Kiesle maga kérte, hogy bocsássák el az egyház kötelékéből és az oaklandi püspöki hivatal ezután küldte el Rómának a vonatkozó iratokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.