Patthelyzet az ellenzéknél

„Akárki is lesz a győztes, a feszültség hetei után a megnyugvás uralkodik majd” – kissé előreszaladt a francia jobbközép párt elnökválasztása kapcsán hétvégi számában a Le Monde. Keddre keltezett kiadásában már ezt hozta a címlapon: „Káosz az UMP-ben, vezető nélkül maradt az ellenzék”.

Nem született ugyanis győztes hétfőre virradóra: mind a pártfőtitkár, Jean-Francois Copé, mind pedig Francois Fillon, az előző miniszterelnök az első helyen hozta ki magát a választás éjszakáján, ráadásul csalással is megvádolták a másik tábort. Alain Juppé egykori kormányfő, Fillon külügyminisztere, e politikai tábor befolyásos politikusa, a párt első elnöke hétfőn azt jelentette be, hogy mindketten készek elfogadni a szavazatellenőrző bizottság döntését.

Nem tudták megválasztani Sarkozy utódját, az UMP táborának kétharmada visszavárja az exelnököt
An empty podium is seen at the headquarters of the UMP politial party in Paris after the closing of the polls November 18, 2012. France's conservatives elect a new leader on Sunday who will determine whether the party ousted in May from a 17-year presidential reign will hold to the centre or move to the right in a quest to regain power in 2017. REUTERS/Benoit Tessier (FRANCE - Tags: POLITICS)

Most először nem kongresszus, hanem országszerte hatszáz irodában a nagyjából 300 ezres párttagság voksolhatott arról, hogy ki vezetheti az UMP-t (Unió egy Népi Mozgalomért), a jobboldal vezető erejét a következő években. Fillon kampánycsapata ragaszkodott a papíralapú szavazáshoz az elektronikussal szemben, éppen a visszaélésektől tartva.

– A tét nagyon komoly, az UMP léte forog kockán. Kérdés, hogy szakadás következik-e be, illetve tud-e a párt esélyes elnökjelöltet állítani a 2017-es elnökválasztásra – nyilatkozta lapunknak Fejérdy Gergely Franciaország-szakértő, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa még a végeredmény előtt. Emlékeztetett, hogy az idén tízéves párt az előző államfő, az UMP-t 2004 óta vezetett Nicolas Sarkozy idején az ő kiszolgálójává vált, nem volt önálló arculata. Most, a pártelnöki korteskedés idejére két irányvonal vált világossá a tömörülésen belül: az 58 éves Fillon vezette, centristább, szociálisabb szárny, illetve a nála tíz évvel fiatalabb Copé nevével fémjelzett markánsan jobboldali, a szavazókat a szélsőséges Nemzeti Fronttól (FN) elhódítani igyekvő vonal.

Mint Fejérdy rámutatott, az UMP egyik problémája, hogy amikor 2002-ben létrejött, éppen a Nemzeti Fronttal szemben hozták létre, ám a szélsőjobb szavazótábora időközben 18 százalékosra hízott. Az sem borítékolható persze, hogy 2017-ben a leendő pártelnök küzdhet meg az Elysée-palotáért, feltehetően Francois Hollande jelenlegi államfővel. Nem zárható ki például az egyelőre visszavonult Sarkozy visszatérése sem a nagypolitikába, és az UMP táborának csaknem kétharmada ezt jónak is tartaná. Sőt, a két pártelnökjelölt közül Copé fel is ajánlotta, hogy adott esetben átadja helyét a „nagyfőnöknek”.

Öt pontban foglalta össze kérdésünkre Fejérdy Gergely, milyen feladatok állnak az UMP leendő elnöke előtt. Először is kezelnie kell a párton belüli törésvonalat, másodsorban pedig fel kell készítenie az idei, elvesztett elnök- és nemzetgyűlési választások után a sebeit nyalogató jobbközépet a 2014-es helyhatósági, illetve európai parlamenti megmérettetésre. Harmadszor: újra kell pozicionálnia az UMP-t a balközép kormányerők és a FN között – úgy, hogy közben a jobbközépen is akad konkurencia, legújabban a Jean-Louis Borloo alapította Demokraták és Függetlenek Uniója. Ezenkívül anyagi problémák is terhelik a pártot, végül pedig időszerű a túlságosan is központosított pártszerkezet reformja – mutatott rá a szakértő.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.