Párizs riadóztatta a külföldi követségeket
Noha a kiadvány igazgatója, a karikaturista Charb előzetes nyilatkozatában úgy vélte, hogy a rajzok nem lesznek provokatívabbak a laptól megszokottaknál, ebben alighanem tévedett. Jean-Marc Ayrault francia miniszterelnök már a kiadvány utcára kerülése előtt felelősségre intett, és hangsúlyozta, hogy nem ért egyet semmilyen túlzó megjelenítéssel.
Az éppen Kairóban tartózkodó Laurent Fabius külügyminiszter kifejtette, hogy noha a francia köztársaság rendíthetetlen alapjoga a szabad véleménynyilvánítás, ellenez mindenféle provokációt. Tekintettel arra, hogy a muzulmán világban a napokban halálos áldozatokat követelő tiltakozást váltott ki egy, az iszlám vallást gyalázó amerikai amatőr film internetes bemutatása, a külügyminiszter úgy rendelkezett, hogy hétfőig zárva tartanak a muzulmán világban akkreditált francia külképviseletek és iskolák.
A francia közvéleményt erősen megosztotta a Charlie Hebdo provokatív lépése. Az ellenzéki UMP politikusai a szabad véleménynyilvánítás jogára hivatkozva veszik védelmükbe a szatirikus lapot – megfeledkezve arról, hogy hat évvel ezelőtt, a dán lap által leközölt Mohamed-karikatúrák idején maguk is önmérsékletre intettek. A franciaországi zsidó egyetemi hallgatók szövetsége is a lapot támogatja, és úgy véli, hogy „eltérített vitáról” van szó; akik blaszfémiát emlegetnek, a muszlim agresszióra keresnek ürügyet. A franciaországi zsidó intézmények tanácsának elnöke ezzel szemben elfogadhatatlan provokációnak minősítette a lap karikatúráit, és azokra a halottakra emlékeztetett, akik az elmúlt napokban estek áldozatául a vallási fanatizmusnak. Mohammed Moussaoui, a franciaországi muzulmán vallási tanács elnöke – miközben elítélte a karikatúrákat – mérsékletre intett, hangsúlyozva, hogy az erőszakot semmivel sem lehet indokolni. Felszólította a franciaországi muszlimokat, hogy ne dőljenek be a provokációnak.