Párizs pótlékmegvonással bünteti a hiányzó nebulók családját
A szenátus változtatás nélkül fogadta el a szöveget, amelyet a nemzetgyűlés már júniusban jóváhagyott. A tervezetre csak a kormánypártok mondtak igent. A baloldali ellenzék a javaslat ellen szavazott, amelyet a legfőbb pedagógus szakszervezetek és szülői egyesületek sem támogattak. Nicolas Sarkozy államfő korábban többször jelezte, hogy kiemelkedő feladatának tekinti a harcot a hiányzás ellen, mivel az iskolakerülést a bűnözés melegágyának tekinti.
Az elfogadott törvény fokozatosan teszi lehetővé a családi pótlék megvonását rendszeres hiányzás esetén: amennyiben egy tanuló legalább négyszer hiányzik igazolatlanul egy hónapon belül, az oktatási intézmény vezetője értesíti a megye oktatási vezetőjét. Ez utóbbi írásban figyelmezteti a családot és segítséget javasol a szülőknek. Ezzel párhuzamosan a megye közigazgatási vezetője a szülőkkel "szerződést" irat alá az őket érintő felelősségről. Amennyiben a tanuló a következő hónapban is többször hiányzik, az oktatási vezető felszólíthatja az illetékes szerveket a családi pótlék utalásának felfüggesztésére. Amint a gyerek ismét rendszeresen jár iskolába legalább egy hónapig, a juttatásokat visszamenőleg is átutalják a családoknak az illetékes szervek.
Az elképzelés nem teljesen új Franciaországban: a megyei tanácsok elnökei 2006 óta igénybe vehetik ezt az eszközt a hiányzások visszaszorítására, azonban erre eddig csak nagyon kevés esetben alkalmazták. Az Eric Ciotti kormánypárti képviselő javaslata alapján elfogadott törvénytervezet újdonsága, hogy a családi pótlék megvonására vonatkozó hatáskör közvetlenül az oktatási intézményekért felelős megyei oktatási vezetőkhöz kerül át. Pontosabban vissza, mert az 1959-ben egy kormányrendelettel bevezetett "szankciót" 2004-ben eltörölték Franciaországban, majd két évvel később - módosítással - visszaállították.
Luc Chatel oktatási miniszter szerint a családi pótlék megvonását csak "legvégső eszközként" fogják igénybe venni az iskolakerülőkkel szemben. A zöldeket képviselő Marie-Christine Blandin haszontalan, populista és agresszív javaslatnak nevezte a családi pótlék megvonását, ami szerinte a legszegényebbek számára egyfajta kettős büntetést jelent ezentúl.
A szocialista Yannick Bodin szerint pedig "az elmúlt hónapokban tapasztalható beteges hangulat részét képező megtorló és elviselhetetlen" intézkedést vezet be az a kormány, amely a szélsőjobboldalihoz közeli demagóg és tekintélyelvű beszédmódot tett magáévá.