Párizs kártérítést fizet az atomkísérletek áldozatainak
Az intézkedés - amelyről a törvényjavaslatot várhatóan még a nyár előtt megvitatja a parlament - elvileg közel 150 ezer olyan katonát és civil személyt érinthet, akik az 1960 és 1996 között végrehajtott francia atomrobbantások helyszínén tartózkodtak, s ezért sugárfertőzést kaptak - mondta el a miniszter.
Elsősorban olyan személyekről lehet szó, akik az adott időszakban a védelmi minisztérium vagy pedig a francia atomenergia ügynökség (CEA) alkalmazásában álltak, s azt követően betegedtek meg, de a környéken élő algériai és polinéz lakosság is érintett lehet.
A törvény végrehatásáról szóló rendeletben 18 olyan betegséget sorolnak fel, amelyeket az atomkísérletek miatti sugárfertőzés okozhatott, s az érintett földrajzi területeket is nagyon pontosan meg kívánja határozni a védelmi minisztérium. A kárpótlási kérelmeket egy orvosokból álló, s egy jogi szakember vezetésével működő kilenc tagú szakértői bizottság fogja megvizsgálni az ENSZ illetékes szerveinek tudományos kritériumai szerint.
A kártérítést igénylőknek bizonyítaniuk kell, hogy az atomkísérletek időszakában a térségben tartózkodtak, de egy kérelem visszautasítása esetén viszont az államnak kell majd bebizonyítania, hogy a kérelmező betegségét nem az atomkísérletek miatti sugárfertőzés okozta - hangsúlyozta a miniszter.
Ez az első alkalom, hogy a francia állam hivatalosan is elismeri, hogy az általa végrehajtott atomkísérletek több tízezer ember megbetegedését okozhatták. A károsultaknak eddig külön-külön kellett a bírósághoz fordulni és bebizonyítani, hogy egészségkárosodásuk összefüggésbe hozható a nukleáris kísérletek radioaktív sugárzásával.
A kártérítések összege a France Info hírrádió értesülése szerint a megbetegedés mértéke és jellege szerint 30 és 70 ezer euró között lesz. A védelmi minisztérium az első kifizetésekre idén már elkülönített 10 millió eurót, és fokozatosan évenként 10 millió euró kifizetését tervezi a károsultaknak.
Franciaország 1960 és 1967 között a Szahara algériai részén, 1966 és 1996 között pedig a Csendes-óceánban, a Francia-Polinéziához tartozó Mururoa és a Fangataufa korallzátonyokon összesen 210 légi, illetve víz alatti atomkísérletet hajtott végre.