Párizs karanténba zárná az illegális bevándorlókat
A Le Figaro című napilapnak adott pénteki interjúban Eric Besson elmondta: az őrizetbe vétel helyszínén kijelölhető terület lehetőséget biztosítana a hatóságoknak arra, hogy az illetőt ellenőrzés alatt tartsák addig, amíg menedékkérelméről megszületik a döntés. Franciaországban jelenleg csak repülőtereken léteznek olyan várakozási zónák, ahol elhelyezhetők az előállításkor szabadságuktól megfosztott illegális bevándorlók.
A javaslat előzménye az, hogy január végén 123 kurd menekültet találtak Korzikán. A dél-franciaországi szigetre feltehetően embercsempész hajón érkezett migránsokat a hatóságok kénytelenek voltak elengedni, miután az ország nagyvárosainak fegyintézeteiben történő elhelyezésüket szabálytalannak találták a helyi bíróságok.
Besson tájékoztatása szerint a 81 felnőttből és 42 gyermekből álló csoportból végül 91-en nyújtottak be menedékkérelmet, a többiek továbbutaztak más európai országokba. Négyet közülük utóbb Németországban, másik négy személyt pedig Dániában állítottak elő.
A miniszter szerint ez az ügy rávilágított arra, hogy a jelenlegi francia törvények nem alkalmasak a hirtelen és nagy számban illegálisan érkező külföldiekkel szembeni fellépés szabályozására. Képtelenség ugyanis a törvényben meghatározott rövid idő alatt elegendő ügyvédet vagy ritka nyelvet beszélő tolmácsot irányítani a helyszínre.
A Le Monde című napilap péntek délután megjelent száma szerint a törvénytervezet más szempontból is korlátozná az illegálisan érkező külföldiek mozgásterét: az eddigi 30 nap helyett csak 48 óra állna rendelkezésre a menedékkérelem benyújtására. Annak elutasítása esetén pedig a kiutasító határozatban a hatóságok maximálisan három évig megtilthatják az illetőnek az újabb belépést Franciaországba.
Az úgynevezett papír nélküli külföldiek illegális munkavállalása ellen is harcot hirdet a kormányzat: a külföldieket feketén alkalmazó cégeket a prefektúrák akár fél évre is bezárathatják majd, a munkavállalóknak viszont járna segély.