Párizs fúrja a román Schengen-tagságot
Bernard Valero szerint a két ország "természetesen csatlakozni fog a schengeni övezethez", de a feltételek egyelőre nem adottak a márciusi belépéshez. "Úgy gondoljuk, hogy bölcsebb dolog megvárni, hogy az Európai Bizottság beterjessze jelentését 2011 júliusában az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus működéséről" – tette hozzá.
Az 2007-es EU-csatlakozás óta a két balkáni országot egyfajta ellenőrzésnek vetik alá, javítandó igazságszolgáltatási rendszerük hatékonyságát a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcban. 2010-es jelentésében az Európai Bizottság "elismerte a jelentős erőfeszítéseket, de hangsúlyozta, hogy még sokat kell fejlődni" – hangsúlyozta a szóvivő.
Közölte: "A megfelelő eszközökkel ellátott, pártatlan, független és hatékony igazságügyi és közigazgatási rendszer elengedhetetlen ahhoz, hogy az Európai Unió politikája jól működhessen, és hogy minden állampolgár számára hozzáférhetővé váljanak azok az előnyök és lehetőségek, amelyeket az unióhoz való tartozás kínál számukra."
Szerdán hasonló nyilatkozatot tett Pierre Lellouche Európa-ügyi államtitkár, aki akadályozó tényezőként a hatékony határellenőrzés hiányát és a korrupciót említette a két ország esetében. Mint mondta, Párizs tenni fog azért, hogy ne legyen automatikus Románia és Bulgária bekerülése a schengeni övezetbe, és a döntést ne hozzák meg jövő nyár előtt.
A francia államtitkár arra is emlékeztetett, hogy Románia és Bulgária csatlakozásáról a schengeni övezethez az Európai Tanácsnak (az állam- és kormányfők testületének) egyöntetű politikai döntést kell hoznia.