Párizs felfegyverezné Európát
Morin az EU-országok védelmi minisztereinek kötetlen találkozóján vett részt, és e rendezvény közben nyilatkozott újságíróknak. A világ összes országa fegyverkezik. És az európaiak, akiknek már a válság előtt is rendkívül gyenge volt a (katonai) költségvetésük, további államháztartási takarékoskodást terveznek - mondta a francia miniszter. A Morin által rendkívül éles hangon megfogalmazott probléma a genti találkozó egyik fő témája volt. A belga EU-elnökség - valamivel szelídebb szavakat használva - azt javasolta: a miniszterek folytassanak politikai vitát arról, hogy milyen kihívásokkal kell szembenézni a védelmi képességek fejlesztése terén amiatt, hogy a gazdasági válság szűkítette a költségvetési forrásokat.
Az EU - mondták uniós diplomaták - globális szereplővé kíván előlépni a nemzetközi porondon biztonsági kérdésekben is, ezt a törekvését azonban erősen fékezik az anyagi korlátok. Hervé Morin másik képes szófordulata szerint felmerül a kérdés, hogy olyan darabban akarnak-e szerepelni az európaiak, amelyet nem ők írnak.
A kötetlen találkozón, amelyen - jellegénél fogva - hivatalos döntéseket nem hoztak, magyar részről Hende Csaba vett részt. A honvédelmi miniszter az MTI-nek nyilatkozva elmondta: Magyarország is szükségesnek tartja, hogy az európai országoknak hiteles haderejük legyen. Ennélfogva - figyelemmel a költségvetési nehézségekre is - támogatja a védelmi együttműködés fejlesztését, és a józan ész alapján pártolja azokat a több országot átfogó kezdeményezéseket, amelyek költségkímélő módon járulhatnak hozzá a katonai képességek javításához. Magát a Magyar Honvédséget is túl karcsúnak találja, létszám tekintetében is, de még inkább a képességek szempontjából - tette hozzá. Bogdan Klich lengyel védelmi miniszter is azok közé tartozott, akik hiányolták a tagállamok közötti "állandó, strukturált védelmi együttműködést", amit pedig célul tűz ki a tavaly életbe lépett lisszaboni reformszerződés.
A találkozó más résztvevői inkább azt emelték ki, hogy a közös védelmi beszerzési projektek költségkímélő módon járulhatnak hozzá a képességek fejlesztéséhez. Erről beszélt újságíróknak Christian Schmidt, a német védelmi minisztérium parlamenti államtitkára. Főnöke, Karl-Theodor zu Guttenberg miniszter azt javasolta az ülésen, hogy háromlépcsős modellt dolgozzanak ki a fegyverkezés témájában. Bizonyos katonai képességekre minden egyes tagországnak nemzeti szinten is szüksége van, más képességek olcsóbban teremthetők meg együttműködés révén, végül pedig vannak olyan képességek, amelyekre csak néhány országnak van szüksége, és ezek az országok indokolt esetben megoszthatják e képességeket más tagállamokkal - vélekedett.
A házigazda Pieter De Crem belga védelmi miniszter maga is jelezte, hogy több tagország elégedetlen a katonai együttműködés eddig elért szintjével, és - Morin közlése szerint - az a szándéka, hogy a belga elnökség nevében felvessen bizonyos javaslatokat, köztük francia elképzeléseket a helyzet megváltoztatása érdekében. A kötetlen találkozón, amelyen - jellegénél fogva - hivatalos döntéseket nem hoztak, Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter képviselte.