Pakisztáni hátterűek lehetnek a mumbai merénylők
Eddig senki sem vállalta magára az indiai nagyvárosban Mumbaiban szerda este egyidőben végrehajtott három bombamerényletet. A korábbi 21 halottról szóló hírekkel ellenétben tegnap Palaniappan Csidambaram, a központi kormány belügyminisztere 18 halálos áldozatról beszélt, hozzátéve, hogy a 131 sebesült közül azonban két tucat embernek az állapota válságos. 2008 végén Mumbai üzleti központja már volt terrortámadás célpontja, akkor 166-an vesztették életüket. Hiába vezettek be azóta a 20 milliós nagyvárosban rendkívüli biztonsági intézkedéseket, a szerdai dráma újabb jele, hogy nehéz a csata a szélsőségesekkel szemben egy olyan régióban, amely Afganisztánon és Pakisztánon át a terrorizmus fészke.
A belügyminiszter tegnapi sajtóértekezletén igyekezett elhárítani a felelősséget, mondván a hírszerzéshez nem érkezett jelzés merénylet tervéről, ezért nem is készülhettek annak elhárítására. Szerinte ebből az következhet, hogy a merénylők „rendkívül nagy titokban” készítették elő akciójukat. Mindhárom bomba ammónium-nitráttal készült, s feltételezhetően távirányítással hozták működésbe. Csidambaram közölte, hogy a rendőrség a halottkémi vizsgálatok lezártától, illetve a térfigyelő kamerák felvételeitől reméli, hogy nyomra talál a merénylők kilétét illetően. Addig viszont a belügyminiszter nem kívánt találgatásokba bocsátkozni: - Korai még vádaskodni, hogy melyik csoportot állhatott a terrortámadás hátterében. Annyit azonban megengedett magának, hogy kijelentse: elképzelhető, hogy a szerdai robbantás válasz volt a közelmúlt több sikeres rendőrségi akciójára, így letartóztatásokra. Kimondva-kimondatlanul ez a kitétel az Indiai Mudzsahedin csoportra vonatkozhat, amely egy helyi gyökerű szervezet, ám a rendőrség gyanúja szerint részben pakisztáni terroristák támogatásával 2007 óta számos fegyveres támadást, kisebb hatóerejű bombákkal merényletet hajtottak végre Kasmírban és India több városában, így Újdelhiben is. A Reuters értesülése szerint a rendőrség már meg is kezdte a mudzsahedek néhány korábban letartóztatott tagjának az újbóli kikérdezését.
Minthogy a szerdai robbantások esti csúcsidőben Mumbai forgalmas részén történtek – a Dzshaveri Bazár nevű ékszerpiacon, az Operaház nevű üzleti negyedben és a Dadar nevű városrészben – még azt sem lehet kizárni, hogy a 20 milliós nagyváros bűnbandáinak az akciójáról volt szó – írta a Reuters.
A legkomolyabb, így nemzetközi következményei is annak lennének, ha kiderülne, hogy a szálak az ugyancsak pakisztáni hátterű Lashkar-e-Taiba (LeT) iszlamista szeparatista csoporthoz vezetnek, amelyet India a három évvel ezelőtti, 2008 novemberi mumbai terrortámadással vádol. Mintegy tíz fegyveres 40 órán át gyilkolt – részben ugyanabban az Operaház nevű üzleti és szálloda negyedben, ahol az egyik robbantás most is történt –, 166 ember, köztük húsz külföldi életét kioltva vasútállomáson, két luxusszállodában. A LeT – „a tiszták hadserege” a megfigyelők szerint az egyik jelentős iszlámista fegyveres csoport Dél-Ázsiában, amely már 2001-ben hallatta hangját, amikor az indiai parlamentet támadták meg. Majd 2005-ben az indiai főváros egyik piacán robbantásaik 60 életet követeltek. 2001-ben, majd a 2008-as mumbai terrorakciót követően is Újdelhi a pakisztáni titkosszolgálatot (ISI) vádolta a csoport támogatásával. Emiatt a két atomhatalom között megszakadtak a tárgyalások. A feszültség csak a közelmúltban kezdett enyhülni, s éppen júliusban lenne esedékes külügyminiszteri találkozó. Csidambaram belügyminiszter most sem zárta ki „a külföldi közreműködés” eshetőségét, hangoztatva, hogy akkor ez újabb kihívás lenne India szuverenitása ellen. Utalt arra, hogy a térségben változatlanul Afganisztán és Pakisztán a terrorizmus központja. S kifogásolta, Iszlámábád továbbra sem hajlandó segíteni Indiának, hogy az igazságszolgáltatás elé állíthassák a mumbai terrorakció hátterében megbúvó felelősöket.
Jelentősebb merényletek Mumbaiban
1993. március 12. A nagyváros tizenhárom pontján elkövetett bombamerénylet-sor 200 életet és 800 sebesültet követelt
2003. augusztus 25. Két robbanóanyaggal teli autó 52 személyt ölt meg - a merényletet a Gudzsarát állambeli muzulmánok bosszúja nevű csoportnak tulajdonították.
2008. november 26-27. A Laskhar-e-Taiba tíz terroristája a vasútállomáson, a Tja Mahal és a Trident/Oberol szállodában, illetve egy zsidó központnál megölt 166 embert és megsebesített mintegy 300-at.
2011. július 13. Három utcai bomba végzett 18 élettel, további 131-en pedig megsebesültek.