Pakisztán tárgyalna a tálibokkal
A pakisztáni elnök erről Londonban beszélt, ahol David Cameron brit kormányfővel folytatott eszmecserét. Cameron nemrég Indiában azt mondta, tűrhetetlen, hogy Pakisztán „két vasat tartva a tűzben” támogatja a terrorizmus exportját. Kijelentése – amiért nem kért bocsánatot – nagy felzúdulást keltett a pakisztáni politikai körökben.
Zardari az interjúban azt mondta, a párbeszéd, az elrettentés és a fejlesztési politika a három kulcselem a terrorizmussal vívott harcban. – Mi soha nem zártuk be a tárgyalások ajtaját. Volt egy megállapodásunk is (a Szvat-völgyről), amelyet a tálibok megsértettek. A tárgyalásokat akkor kezdjük újra, ha megértik, hogy erősek vagyunk, és ők nem győzhetnek – mondta az elnök, aki tárgyalás feltételeiről vagy időkeretéről nem szólt. Szerinte a Nagy-Britanniát és Pakisztánt összekötő barátság soha nem szakad meg, és a két ország továbbra is szoros együttműködésben marad - az államfő Cameron Londonhoz közeli vidéki rezidenciáján adott interjút az AP amerikai hírügynökségnek pénteken.
Cameron kiválónak nevezte kettejük tárgyalását, amelynek témája az oktatás, a kereskedelem, de mindenekelőtt a terrorizmus elleni közös küzdelem terén való együttműködés, illetve a Pakisztánt sújtó árvíz volt. Úgy fogalmazott, hogy a kétoldalú kapcsolatok, amelyek a két ország közös érdekein alapulnak, „törhetetlenek”. A brit miniszterelnök elmondta: kormánya készen áll, hogy megtegye, amit kell a pakisztáni árvízkárosultak megsegítésére. A miniszterelnök rövid sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott, Zardarival arról beszéltek, hogy miként lehetne a brit-pakisztáni stratégiai kapcsolatokat tovább mélyíteni az oktatásban, a kereskedelemben, és a terrorizmus elleni feltétlen és alapvető fontosságú harcban. Hangsúlyozta, kormánya egyik legfontosabb feladata, hogy a britek biztonságban legyenek, legyen szó akár az Afganisztánban szolgáló csapatokról, vagy a szigetország utcáin járó emberekről.
Zardari köszönetet mondott a brit lakosságnak és a kormánynak a pakisztáni árvízkárosultak megsegítéséért és az együttérzésért, amit az ország tanúsított. Nagy-Britannia a héten 10 millió font rendkívüli segély folyósítását jelentette be, és adakozásokból eddig közel 3 millió gyűlt össze.
A kétoldalú kapcsolatokról Zardari elmondta, keresik a lehetőségét annak, hogy Nagy-Britannia segítséget nyújtson Pakisztánnak az oktatás és a kereskedelem terén, utóbbi tekintetében legfőképp abban várnak támogatást, hogy a szigetország révén pakisztáni termékek jussanak el és szerezzenek piacot az Európai Unióban és az Egyesült Államokban. A pakisztáni elnök emlékeztetett: a két ország több száz évre visszanyúló kapcsolatokat ápol, szövetséges felek. – Viharok jönnek és mennek, de a barátság megmarad” – fogalmazott, csillapítva a David Cameron múlt heti indiai kijelentései miatt zúgolódókat. A két politikus a rövid sajtótájékoztatót követően fát ültetett Zardari meggyilkolt felesége, Pakisztán korábbi miniszterelnöke, Benazir Bhutto emlékére.
Elemzők szerint az elnök és a kormányfő tegnap esti informális vacsorája, valamint a mai találkozó biztató jele annak, hogy a két ország között a Cameron által mondottak ellenére is kedvező a viszony.
Zardarit Pakisztánban egyébként sok bírálat érte, mert a humanitárius katasztrófával fenyegető árvízhelyzet ellenére is folytatta európai körútját. Sokak szerint franciaországi és angliai látogatását arra akarja felhasználni, hogy útnak indítsa fia, a 21 éves Bilaval Bhutto Zardari politikai pályafutását. Az elnök szombaton Birminghamben a pakisztáni közösség előtt mond beszédet, de a korábban közöltekkel ellentétben fia - aki vele együtt a Pakisztáni Néppárt (PPP) elnöke - nem utazik a városba, hanem hazája londoni nagykövetségén intézkedik az árvízi segélyek ügyében. Bilaval Bhutto Zardari a hírek szerint egyelőre nem akar politikus szülei nyomdokaiba lépni, a friss oxfordi diplomás állítólag jogi képzés keretében folytatja további tanulmányait.