Pakisztán keményen kiakadt az amerikaiakra

És a NATO-ra is: az ázsiai ország minden gazdasági-diplomáciai kapcsolatát felülvizsgálja nyugati szövetségeseivel, és nem engedi át az Afganisztánba tartó utánpótlást sem egy 24 halottal járó „baráti” légitámadás miatt.

Mindenfajta, a NATO-val és az Egyesült Államokkal folytatott együttműködés felfüggesztését és felülvizsgálatát rendelte el a pakisztáni kormány egy légicsapás után, amelyben a közép-ázsiai ország 24 katonája vesztette életét szombat hajnalban. Az döntés minden gazdasági és diplomáciai kapcsolatra kiterjed, beleértve az afganisztáni utánpótlás áthaladását is. Iszlámábád emellett hivatalosan felszólította az Egyesült Államokat az ország egyik távoli területén fekvő Shamsi légitámaszpont elhagyására, ahonnan amerikai pilóta nélküli repülőgépek (drónok) az elmúlt években egyre több légitámadást hajtottak végre törzsi vidékein menedéket kereső terroristák ellen.

A szombat hajnali incidens volt a legnagyobb baráti tűz, amelyet Pakisztánnak el kellett szenvednie a tíz éve tartó afganisztáni háború alatt. A pakisztáni ellenintézkedések bejelentése után egy névtelenséget kérő kabuli NATO-tisztviselő úgy nyilatkozott, hogy a szövetség akciójára valójában önvédelemből került sor, miután Kunar tartományban váratlan támadás ért egy közös amerikai-afgán egységet a határ túloldaláról. A pakisztáni áldozatok nagy száma arról árulkodik, hogy a NATO helikopterei és vadászgépei nehéztüzérséggel csaptak le a pakisztáni állásokra.

Az afganisztáni utánpótlásvonalak elvágása szemmel láthatóan érzekenyen érinti Washingtont. Erre utal legalábbis, hogy egy lázas tűzoltóakció keretében Hillary Clinton külügyminiszter és Leon Panetta, a védelmi tárca vezetője közös nyilatkozatban nyilvánította „legmélyebb részvétét” Pakisztánnak, megígérve, hogy a NATO-ban kimerítő vizsgálatot indítanak annak kiderítésére, mi vezetett a végzetes baráti tűzhöz.

Idén ez már a második incidens, amelyik jelentős feszültséget szít Pakisztán és az Egyesült Államok szövetségesi, de a dróntámadások miatt nem éppen felhőtlen viszonyában. Közel hét hónapja, május 2-án Oszama bin Laden likvidálása váltotta ki Iszlámábád felháborodását, az amerikaiak ugyanis anélkül ütöttek rajta az al-Kaida terrorszervezet főhadiszállásán a főváros egyik előkelő külvárosi negyedében, Abottabádban, hogy beavatták volna a kormányt vagy a titkosszolgálatokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.