Ötvenezren tüntettek Berlinben az atomerőművek ellen
Az elmúlt évek egyik legnagyobb tiltakozó megmozdulására különböző környezetvédő szervezetek szólítottak fel, azt azonban támogatásáról biztosította a kormánykoalícióban részt vevő Német Szociáldemokrata Párt (SPD), továbbá az ellenzéki Zöldek és a Baloldal pártja. Mind az SPD, mind a két szóban forgó ellenzéki párt több vezető politikusa ott volt a tüntető tömegben.
A tüntetők traktorokkal, vonaton, különbuszon érkeztek a német főváros központjába, ahol a megmozdulás zajlott. A résztvevők arra szólították fel a szeptember végi választások nyomán hivatalba lépő új kormányt, hogy egy korábban elfogadott kormányzati megállapodásnak megfelelően Németország mondjon le az atomenergia használatáról és 2020-ig zárják be az ország atomerőműveit.
A szóban forgó kötelezettséget még a korábbi szociáldemokrata-zöld kormány vállalta, de a 2005 őszén hivatalba lépett, Angela Merkel kancellár vezette konzervatív-szociáldemokrata kabinet is magáévá tette. A konzervatív CDU - és személy szerint Merkel kancellár - ugyanakkor az elmúlt hónapokban világossá tette, hogy ki akar hátrálni a szociáldemokratákkal kötött egyezségből és választási győzelme esetén - az új kormányzati ciklusban - az erőművekről, illetve az atomenergiáról nem kíván lemondani.
A tüntetők követelték a nukleáris hulladékot tároló telepek felszámolását is, rámutatva az azokkal kapcsolatos biztonsági, illetve környezetvédelmi kockázatokra.
Egy, a Greenpeace környezetvédelmi szervezet megbízásából végzett, szombaton nyilvánosságra hozott felmérésből kitűnt, hogy a németek többsége az atomerőművek ellen van. A megkérdezettek 60 százaléka az erőművek bezárása mellett foglalt állást.
A többi párttal szemben a konzervatív CDU azt vallja, hogy az atomenergiáról Németország nem mondhat le. A párt és vezetője, Angela Merkel szerint az erőművek élettartamát ezért - a biztonságra ügyelve - meg kell hosszabbítani. Új erőművek építéséről azonban a kereszténydemokraták szerint sem lehet szó.