Ötven éve nem volt ekkora áradás Thaiföldön
A július óta tartó heves monszuneső vezetett azokhoz az áradásokhoz, melyek az ország több vidékén 360-nál is több ember halálát okozták. A legnagyobb kár a Muang Ake városában élő embereket érte, ahol az egész területet evakuálták kedden hajnalban, mivel a várost egy gát átszakadása miatt másfél méter magas vízréteg árasztotta el. A lakosok a hajókon kívül minden, a vízen úszó tárgyat felhasználtak ahhoz, hogy elmeneküljenek elárasztott otthonaikból, sokan szatyrokkal próbálják védeni fejüket a vízben úszva, és voltak, akik PET-palackokkal tömték ki ruhájukat, hogy a vízen maradjanak. Az embereket végül a katonaság mentette ki, az egészségügyi minisztérium pedig azonnal segélycsapatokat indított az érintett területre, hogy az érintettek mihamarabb orvosi ellátáshoz jussanak.
A kormány szerint fél évszázada nem volt ilyen súlyos áradás az országban, egyes helyeken pedig több mint egy hónapba telhet, míg kiszárad a föld. Jelenleg a főváros hét kerülete van veszélyben, köztük a raktáraknak, egyetemeknek és kórházaknak helyet adó Bang Phlad negyed is. A hatóságok próbálták Bangkok keleti és nyugati része felé terelni az északról érkező víztömeget, de még így is kénytelenek voltak megnyitni néhány, a városon belüli zsilipet, mert akkora mennyiségű víz zúdult a városra, hogy a városon kívül épített gátrendszer már nem bírt vele. A főváros központi része száraz maradt, de a várost kettészelő folyón rekordmagasságú vízszintet mértek.
Szakértők szerint a városközpontnak szerencséje volt, mert a víz kikerülte azt, négyezer embert azonban így is a városi stadionban szállásoltak el. Bangkok védelme egyébként a fő feladata volt a hatóságoknak, „de ez nem jelenti azt, hogy nem foglalkozunk azokkal az emberekkel, akik máshol szenvednek az áradásoktól” – mondta a thai miniszterelnök a CNN-nek adott riportjában. Az elöntött központi területekről a víz egyébként már a tenger felé folyik.
A szintén Bangkokban, a város északi részén található Don Muang repülőtér felfüggesztette járatai indulását, miután az áradás elérte a repülőtér északi szélét is. A leginkább belföldi járatokat fogadó és indító repülőtéren kaotikus állapotok uralkodnak. A csalódott és bosszús utasok hatalmas sorokban, vagy a padlóra telepedve várnak, miközben ugyanez az épület ad helyet egy menekültközpontnak, és a kormány áradás elleni akciócsoportjának székhelye is itt található. Országszerte összesen 1700 menedékhelyet állítottak fel, és több mint 113 ezer embert kellett valahol elhelyezni. Sokan a koszos víz ellenére is visszamentek az elmúlt napokban házaikba, hogy megpróbálják megmenteni értékeiket.
A hatóságok egyébként egyes tartományokban a hónap végéig tartó szünetet rendeltek el az iskolákban és munkahelyeken, hogy ezzel is segítsék az ár ellen küzdő – vagy épp menekülő – embereket. Kedden a thai kormány 10 és fél milliárd dolláros segélyt jelentett be az ország újjáépítésére – főként a kis- és közepes vállalkozások, a kiskereskedők és egyének kárainak enyhítésére, írja a Reuters. „Minél hamarabb visszatérnek megszokott életükhöz, annál hamarabb tudjuk újra beindítani a gazdaságot” – mondta az ország pénzügyminisztere. A következő hétre azonban újabb vízszintemelkedést várnak.