Ötször annyi parlamenti képviselő bukott le, és növelni kellene a tempót
A folyamatnak a legfelső bírói tanács (CSM) is része, de véleményezése konzultatív. A csütörtöki mérlegbemutatón egyébként a CSM képviselője volt az egyetlen, aki valamennyire kritikus hangot ütött meg a DNA tevékenységével kapcsolatban. Mircea Aron elnök kitért arra, hogy a sajtóba kiszivárgó információk révén az ügyészség „biztosítja a tévéműsorok és az írott sajtó számára a napi szenzációadagot”.
Az intézmény 2015-ös tevékenységi beszámolóját ismertetve a DNA-t vezető főügyész közölte: tavaly ötször több kormánytag és törvényhozó ellen emeltek vádat, mint két évvel korábban, egy volt miniszterelnököt (Victor Ponta), öt egykori minisztert, tizenhat képviselőt és öt szenátort állítottak bíróság elé. A vádlottak között volt továbbá a megyei tanácsok vezetőinek egyharmada, valamint számos polgármester – összesen száz önkormányzati vezető. Az ügyek 92,27 százalékában született végleges elmarasztaló ítélet. Mindez 97 ügyész munkája.
Kövesi hangsúlyozta, hogy az esetek mintegy 60 százalékában kevesebb mint egy év telik el a nyomozás megkezdése és a vádemelés között, de tovább kellene növelni a tempót, figyelembe véve, hogy 7100 ügy vár megoldásra, a kétszerese a korrupcióellenes ügyészek egyévi munkaadagjának. A főügyész azt is hangsúlyozta, hogy a DNA által elért vagyonelkobzások összege – 431 millió euró – nagyjából megegyezik a 2016-2018-ra érvényes uniós finanszírozású autópálya-építési program önrészével.