Ötödjére is átírják az alkotmányt
Kikerül az alaptörvényból a bíróságok közötti ügyáthelyezés lehetősége, más megoldást kell találni a bíróságok aránytalan terhelésének kezelésére - mondta Martonyi János külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján. A magyar diplomácia vezetője közölte: az ügyek áthelyezésének intézményét "kiveszi a rendszerből a kormány", törlik az alaptörvényből az erre vonatkozó részt.
Bár egyes ügyek elhúzódása elfogadhatatlan, megfelelő szervezeti és szerkezeti átrendezéssel igyekszik megoldani a kormány a helyzetet - fejtette ki. Mint mondta, erre az Európai Bizottság korábbi kifogásai miatt tesz javaslatot a kormány.
Martonyi bejelentése szerint kikerül az alaptörvényből az a passzus, amely szerint ha az államnak váratlan fizetési kötelezettsége támad az Alkotmánybíróság, az Európai Bíróság vagy más nemzetközi bíróság döntése miatt, adót vethet ki ennek finanszírozására.
Ennek kapcsán a külügyminiszter kifejtette: az Európai Bizottság kifogásolta, hogy külön hivatkoznak az európai és más nemzetközi bíróságokra, ezért törlik a vonatkozó részt. Ehelyett a gazdasági stabilizációról szóló törvénybe iktatnak be egy olyan rendelkezést, amelynek értelmében ha váratlan pénzügyi kötelezettsége támad az államnak, amire a költségvetés nem nyújt fedezetet, hozzájárulást szab ki - mondta. A tárcavezető szerint ez „kielégítő megoldás”, mert kiesik a hivatkozás a bíróságokra.
Martonyi azt is bejelentette, hogy nem veszik ki a korlátozások alól az európai parlamenti (EP-)választási kampányokat, azok szabályozása hasonló marad a magyar parlamenti választásokéhoz. Az ügyben az Európai Bizottság érdeklődött, mondta Martonyi János, miközben az uniós végrehajtó testület "nyilvánosan és egyértelműen" azt az álláspontot foglalta el, hogy ez a kérdés nem tartozik az Európai Unió hatáskörébe, a tagállamok az ezzel kapcsolatos döntéseiket szabadon hozzák meg. Az ügyben marad az alaptörvény rendelkezése, mert nem lenne értelme a magyar és EP-választási kampányok eltérő kezelésének.