Osztályharcot indít a thaiföldi ellenzék
A rendőrség közlése szerint a csúcsnak számító vasárnapi százezer főről a demonstráció részvevőinek száma pénteken negyvenezerre csökkent a thaiföldi fővárosban, miután sokan hazautaztak. Vezetőik ígérik, hogy továbbra is békés lesz a tüntetés, legfeljebb a teherautós és motorkerékpáros konvojaik zavarják majd a tízmilliós nagyváros forgalmát. Ám reményeik szerint megmozdulásukkal és kitartásukkal meg tudják nyerni Bangkok szegényebb néprétegeit és osztályharcot indítanak az uralkodó elit ellen. A helyszíni beszámolók szerint ilyen értelemben rokonszenvet is keltett szimbolikus akciójuk, amikor kedden és szerdán, önkéntes véradást követően, a palackokba töltött vért kiöntötték a kormányzósági palota, a kormánykoalíció vezető erejének székháza és Abhiszit kormányfő rezidenciája kapujának bejáratánál is. Sőt tiltakozó mezmozdulást tartottak az amerikai és a brit követségnél, azzal vádolva a két ország képviseletét, hogy információikkal támogatták a katonaságot a Thakszin elleni puccskor.
A 2006-ban katonai hatalomátvétellel megdöntött Thakszin Shinawatra híveinek tartott, főleg az ország északi vidéki körzeteiből érkezett vörös ingesek egyébként – lemásolva az ellentábor, a sárga ingesek 186 napig tartó megmozdulását 2008-ban – a kormányzósági palota előtt ütötték fel központi táborukat. Ígérik, hogy rendszeres zenei programokkal és politikai nagygyűlésekkel szórakoztatják majd a kitartó tüntetőket. A száműzetésben élő Thakszin három ízben is, legutóbb csütörtökön videoüzenetben bátorította a demonstráció részvevőit a bangkoki “elit” érdekeit kiszolgáló kormány elleni fellépés folytatására.
A thaiföldi külügyminisztérium – jelentette pénteken a Bangkok Post napilap – az Európai Unióhoz fordult, kérelmezve Thakszin kiadatását, arra hivatkozva, hogy Interpol körözés van ellene. Thaiföldi bíróság ugyanis két év börtönre ítélte, távollétében, hatalommal való visszaélés és korrupció vádjával a miniszterelnöksége idején. A bangkoki sajtó úgy értesült, hogy Thakszin, aki hosszabb ideje Dubaiban élt, az elmúlt napokban Motenegróban tartózkodott. Ezt a balkáni ország külügyminisztériuma megerősítette, sőt azt is közölte, hogy Thakszin montenegrói állampolgárságot kapott. (Egy éve ez már felmerült, párhuzamosan azzal, hogy a multimilliomos Thakszinnak a nicaraguai kormány pedig diplomata útlevelet adott.)
Minthogy Szerbia és Montenegró a közelmúltban vízummentességet kapott az EU-tól, Thakszin elméletben szabadon utazhat az európai országokba. A feltételezések szerint a vörös ingesek hétvégi tüntetésének megkezdésekor Thakszin azért hagyta el Dubait, hogy az emírségek hatóságai nem emelhessenek kifogást, hogy a száműzetéséből politikai tevékenységet folytat. Thaiföld ugyanis már korábban kérte az elítélt volt kormányfő kiadatását. A bangkoki külügyminisztérium ugyanakkor most a sajtó kérdéseire elismerte, hogy Montenegrónak joga van állampolgárságot adni Thakszinnak, ám ezzel a volt miniszterelnök nem veszíti el automatikusan thai állampolgárságát.