Összetűzések Thaiföldön a rohamrendőrök és a tüntetők között
Halálos összetűzések törtek kik kedden Thaiföld fővárosában, Bangkokban a Jinglak Sinavatra miniszterelnök asszony és kormánya távozását követelő ellenzéki hívek és a kivezényelt biztonsági erők között. A biztonsági erők a tüntetők által korábban elfoglalt minisztériumokat és más kormányzati épületeket akarják felszabadítani a blokád alól, és bár a demonstrációk három hónapja alatt a karhatalom eddig tartózkodott az erőszaktól, ennek most úgy tűnik vége. Bangkokban most lövések zaja hallatszik, de az egyelőre nem világos, hogy ki használ lőfegyvert. A keddi összetűzések során eddig ötvenheten sérültek meg, három ember – köztük lőtt sebek miatt egy rohamrendőr – pedig életét vesztette.
A hatóságok korábban már figyelmeztettek, hogy ezen a héten minden kormányzati épületet fel akarnak szabadítani a blokád alól. Hétfőn ennek a hírére a tüntetők hatalmas számban vonultak fel a vesztegzár alatt tartott minisztériumoknál és a miniszterelnöki hivatalnál is, amelynek a kapuját betontömbökkel zárták el a külvilág elől.
Erőszaknak akkor egyébként még nyoma sem volt, amikor kedd reggel a biztonsági erők egy átfogó akció keretében mintegy száz tüntetőt tartóztattak le az energiaügyi minisztérium épületénél. Ekkora letartóztatási akció még nem indult tüntetők ellen a demonstrációk kezdete óta.
A tüntetők arra hivatkozva akarják leléptetni Jinglakot és a kormányt, hogy a miniszterelnök asszony túlságosan is a bátyja, a 2006-ban a hadsereg által puccsal megdöntött Thakszin Sinavatra befolyása alatt áll. Ez elől Jinglak előrehozott választásokba menekült, amelyeket pártja, a Pheu Thai a vezető ellenzéki alakulat, a Demokrata Párt bojkottja mellett simán megnyert. A tüntetők ragaszkodnak a kormány távozásához. Vezérük, Szuthep Thaugszuban volt demokrata párti miniszterelnök azt követeli, hogy a Sinavatra család tűnjön el Thaiföld politikai életéből, a hatalmat pedig átmenetileg egy nem választott testsület, „a nép tanácsa” vegye át. A Demokrata Párt húsz éve nem nyert választásokat a Pheu Thaijal vagy valamelyik jogelődjével szemben.
Thaiföldön már nyolc éve tart a konfliktus a Sinavatra család és az ellenzék között. Az előbbi főleg a vidéki szegényekre – korábban elhíresült nevükön a „vörösingesekre” –, utóbbi a városi középre és a felső tízezerre – a „sárgaingesekre” – támaszkodik ebben a hatalmi harcban, melyben az igazságszolgáltatás az ellenzéket támogatja. Kedden a thaiföldi korrupcióellenes ügyészség, a NACC bejelentette, hogy Jinglak ellen vádat emelnek az északi rizstermelőknek juttatott egyik korábbi támogatás miatt. A program keretében a kormány ötven százalékkal drággábban vásárolta fel tőlük a rizset a világpiaci árnál. Jinglakot a NACC február 27-re idézte be vallomást tenni. A vizsgálat azt firtatja, hogy a miniszterelnök asszony figyelembe vette-e a támogatást kísérő pénzügyi károkat.