Összeomlástól félti Budapestet a külügy
Hetvenhét millió euróba kerül Magyarországnak az EU-elnökség címmel terjedelmes cikkben foglalkozott a januártól kezdődő féléves magyar uniós elnökség időszakával hétfői számában a Politika című tekintélyes belgrádi lap.
A magyar kormány nagyjából 23 millió eurót fordít az előkészületekre, a soros elnökség alatt számítások szerint további 54 millió eurót költenek, vagyis Budapest összesen körülbelül 77 millió eurós kiadással számol - írta a szerb újság különtudósítója a Budapestről keltezett cikkben. Magyarország az EU soros elnökeként is jelentős támogatást fog nyújtani a szerb EU-integrációs folyamatnak - fűzte hozzá. Az újságíró több kollégájával együtt a belgrádi magyar nagykövetség és a szerb kormány EU-integrációs hivatalának szervezésében járt Budapesten.
Mint írta, a magyar EU-elnökség prioritásai között szerepel az európai gazdaság fellendítése, a munkahelyteremtés. Egy másik fontos célkitűzés az európai integráció, „Európa kohéziójának" erősítése - ezen belül a schengeni övezet kiterjesztése, valamint a bel- és igazságügyi együttműködés szorosabbra fűzése -, továbbá a romák helyzete.
A negyedik prioritás a bővítés és az EU szomszédsági kapcsolatai. "Reméljük, hogy 2011-ben minden nyugat-balkáni ország egy lépéssel közelebb lesz az EU-hoz, mint ahol ma van" - idézett a belgrádi Politika egy magyar tisztségviselőt, aki hozzátette, Budapest a 27-ek soros elnökeként szeretné ráirányítani a figyelmet arra, milyen előnyökkel jár az EU bővítése.
A Külügyminisztérium részéről ugyanakkor elmondták azt is, hogy a féléves EU-elnökségi programnak nagyjából a tíz százalékát alakítja szabadon a soros elnökséget betöltő ország, a többi 90 százalék a huszonhetek közös céljainak van alárendelve. A soros EU-elnök a 27 tagállamot, nem csak saját magát képviseli - mondták a budapesti Külügyminisztériumban.
A Politika külön keretes írásban ismertette, hogy „azért, hogy az EU-elnökség alatt Budapest ne omoljon össze teljesen", a kötetlen találkozók többségét a fővároson kívül, Gödöllőn, „a Habsburg-dinasztia volt kastélyában" tartják, ahol egy korábbi istállót alakítottak át e célra. A szerb lap emellett megemlítette, hogy az európai vendégeket „200 bérelt Volkswagennel" fogják fuvarozni. A magyar kormány szeretné kihasználni az EU-elnökséget arra is, hogy népszerűsítse a magyar borokat - jegyezte meg a Politika című tekintélyes belgrádi újság a magyar EU-elnökséget beharangozó tudósításában.