Ősszel előrehozott választások Csehországban
Mirek Topolánek és Jirí Paroubek a hét végén többször is személyesen egyeztetett, egyelőre kevés eredménnyel. Az ügyvezető cseh miniszterelnök - aki a legerősebb kormányerő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) elnöke -, illetve a kabinetjét kedden megbuktató cseh szocdemek (CSSD) vezetője idáig csupán abban egyezett meg, hogy ősszel mindenképpen előrehozott választásokat tartanak.
A jobboldali pártelnök szeptember végi időpontot javasol, baloldali kollégája viszont október utolsó két napját tűzné ki a voksolások napjaként. Erről Václav Klaus dönt, aki a többi parlamenti párt elnökeivel is egyeztet.
Mirek Topolánek az előrehozott választásokig vagy a jelenlegi kabinet hivatalban maradását javasolja, vagy pedig azt szeretné, ha a cseh szocdemek alakítanának ideiglenes kormányt, hiszen ők idézték elő a belpolitikai válságot – érvelt a kedden megbuktatott miniszterelnök a cseh köztévé (CT) politikai vitaműsorában. Jirí Paroubek forgatókönyve szerint viszont a jelenlegi kormány az ország EU-elnöksége alatt, vagyis június végéig maradhat csak a hivatalában. De csak akkor, ha a kormányfő azonnal meneszti botrányos ügyei miatt Ivan Langer belügyminisztert és Renáta Vesecká legfőbb ügyészt. Azután pedig valamennyi parlamenti párt jóváhagyásával megalakuló szakértői testület vezetné el az országot az előrehozott választásokig.
Ezeket a feltételeket Mirek Topolánek elfogadhatatlannak nevezte. Közölte azt is, hogy hétfőn és kedden tovább tárgyalnak, méghozzá sör mellett.
A Topolánek-kabinet megbuktatásának krónikája
Március 17: Jirí Paroubek, az ellenzéki cseh szocdemek (CSDD) elnöke a frakció nevében a prágai alsóház rendkívüli ülésének összehívását kéri, ahol bizalmatlansági indítványt kíván benyújtani. - Úgy terveztük, hogy országunk soros uniós elnöksége alatt, vagyis június végéig nem lépünk fel a kormány ellen, ám a korrupciógyanús botrányok után, valamint a kabinet eredménytelen válságkezelő programja miatt már addig sem várhatunk – érvelt a pártelnök.
Március 20: Jirí Paroubeket a CSSD tisztújító közgyűlésén 74 százalékos támogatottsággal újraválasztják. A pártelnök bejelenti, hogy napokon belül megbukik a korrupt és tehetetlen cseh kabinet.
Március 23: Vojtech Filip a cseh kommunisták (KSCM) elnöke tárgyal Jirí Paroubekkel, és biztosítja őt, hogy parlamenti frakciójuk valamennyi tagja támogatja bizalmatlansági indíványt. A baloldali ellenzéknek így is csak 97 szavazata van, a kétszáz fős alsóházban legalább 101 voks szükséges a kormány leváltásához.
Március 24: Reggel több cseh politikai elemző úgy véli, hogy a cseh szocdemek négy sikertelen kíséret után (2007 június 20., december 5., 2008 április 30, október 22.) ötödik alkalommal eredményesek lehetnek, mert a három kormánypárti frakcióból kilépett és a függetlenek közé átült képviselők is elégedetlenek a miniszterelnök ténykedésével, a bírálatokat elfojtó magatartásával.
Március 24: Délelőtt a kormánypárti frakcióvezetők személyesen igyekeznek meggyőzni a tétovázó függetleneket, hogy támogassák a kormányt.
Március 24. 14 óra: Megkezdődik a rendkívüli parlamenti ülés. Jirí Paroubek szerint a tehetetlen és korrupt kabinet 2007. januárjában csaknem hét hónappal a képviselőházi választások után úgy alakult meg, hogy a baloldali képviselők közül négyet átcsábítottak a függetlenek közé, s azóta az ő támogatásuk révén van minimális többsége. A gazdasági válság hazai következményeit egy ideig igyekezett eltussolni, majd pedig a szociálisan gyengébb rétegeket sújtó megszorító intékedéseket hozott.
15 óra: Mirek Topolánek válasza: a megbízatási időszak kezdete óta arra törekszik, hogy a fontos társadalmi és gazdasági döntések előtt egyezségre jusson az ellenzékkel. - Ennek máig egyetlen akadálya van, ez pedig Jirí Paroubek személye, aki minden áron revánsra vágyik, képtelen elviselni, hogy nem ő a miniszterelnök, s ezért újra meg újra a kabinet megbuktatásában mesterkedik.
15.30 -18 óra: Indulatos vita, amelyben több kormánypárti képviselő arra hívja fel a figyelmet, hogy sokat árthat Csehország tekintélyének, ha akkor bukik a kabinet, amikor az ország az unió soros elnökségi tisztségét tölti be. A szocdemek erre azt felelik, hogy az ügyvezető kormány június végéig maradhat. Ezalatt Mirek Topolánek és a három kormánypárt frakcióvezetője a színfalak mögött személyesen győzködi a soraikból dezertált független képviselőket.
18 óra: Megkezdődik a név szerinti szavazás, amelynek végén kiderül, hogy a cseh szocdemek bizalmatlansági indítványa megkapta a szükséges 101 szavazatot, mert négy volt kormánypárti képviselő is támogatta az indítványt.
19.35: Mirek Topolánek bejelenti a képviselőházban, hogy tudomásul veszi a döntést. Rendkívüli sajtótájékoztatóján azt hangoztatja, hogy nemcsak a szocdemek székházában, hanem a Hradzsinban és a prágai főpolgármesteri hivatalban is pezsgőt bontottak és késő éjjelig ünnepelnek.
Március 25: Prága főpolgármestere gyávának és infantilisnak nevezte a miniszterelnök kijelentését, aki igyekszik kibújni a felelősség alól, pedig a kormánypártiak közül azok szavaztak ellene, akiket ő akart kizárni a polgári demokraták, koalíciós társa pedig a zöldek közül – mutatott rá Pavol Bém.
Március 26: Mirek Topolánek írásban is átnyújtja Václav Klausnak a kabinet lemondását. - Annak a politikusnak adok kormányalakítási megbízást, aki 101 képviselő aláírásával tudja igazolni, hogy többsége lehet a kétszáz fős alsóházban. Közülük viszont egy sem lehet más pártból dezertált személy – jelentette ki az államfő, aki ügyvezetői megbizatást adott a megbuktatott miniszterelnöknek és kormányának.
Március 27: A cseh elnök megkezdi a puhatolózó tárgyalásokat a parlamenti pártok elnökeivel. Václav Klaus elődjének, Václav Havelnek gyakorlatával ellentétben a kommunistákkal is egyeztet.