Összeesküvéselméleteket gyártott Obama tanácsadója
Van Jones - akinek a lemondásáról vasárnap számolt be a Fehér Ház - 2004-ben aláírt egy petíciót, amelynek készítői kongresszusi meghallgatást és vizsgálatokat követeltek a terrorcselekmények ügyében; azt sugallták, hogy a Bush-kormányzat vezető tisztviselői szándékosan engedték az Amerika elleni merényletek végrehajtását.
Az ellenzéki republikánusok össztüzet zúdítottak a tanácsadóra, akiről egy olyan videofelvétel is napvilágra került, amelyen becsmérlő hangon nyilatkozott a republikánusokról.
Jones - aki március óta dolgozott az Obama-kormányban, azelőtt ismert jogvédő volt Kaliforniában - az utóbbi napokban bocsánatot kért egykori szavai miatt és azért is, mert aláírta a szóban forgó petíciót. Közölte, hogy nem ért egyet az abban foglaltakkal, azok nem tükrözik és soha nem is tükrözték nézeteit. Republikánus politikusok ennek ellenére lemondását követelték. Mike Pence indianai kongresszusi képviselő például kijelentette: egy ilyen szélsőséges nézeteket valló és közönségesen nyilatkozó tisztviselőnek nincs helye az amerikai kormányban és a közügyek vitájában.
Lemondó nyilatkozatában a tanácsadó úgy fogalmazott, nem akar hátráltató tényező lenni az Obama-kormány számára az egészségügy és a klímavédelem terén folytatott "történelmi küzdelemben". Azt írta, bár sok telefonhívást kapott, hogy maradjon a helyén és folytassa munkáját, nem tudná jó lelkiismerettel azt kérni kollégáitól, hogy idejüket az ő múltjának védelmével vagy magyarázatával töltsék. Meggyőződése szerint a reformok ellenzői indítottak ellene gyalázatos rágalomhadjáratot, akik nem riadnak vissza a hazugságoktól és torzításoktól, hogy eltereljék a figyelmet és megosszák a közvéleményt.
Obama számára különösen rossz pillanatban jött a tanácsadó körüli botrány és a lemondás, hiszen éppen kétpárti támogatást igyekszik szerezni átfogó egészségügyi reformtervéhez. Szerdán ez ügyben beszédet is mond a kongresszus két házának összevont ülésén.