Összeégett a jemeni elnök

A gyógykezelésre Szaúd-Arábiába menekült Ali Abdullah Száleh sérülései sokkal súlyosabbak, mint eddig gondolták – nyilatkozták amerikai tisztviselők.

Az erről szóló korábbi hírekhez képest igen súlyos égési sérüléseket szenvedett Ali Abdullah Száleh jemeni elnök – árulták el névtelenséget kérő amerikai tisztviselők több sajtóorgánumnak. Az új orvosi vizsgálatok nyomán az derült ki, hogy a palotája elleni törzsi támadásban megsérült politikusnak a teste 40 százaléka – az arca, a nyaka és a háta – megégett, és belső vérzés van a koponyájában. (25 százalékos égési sérülés már fatális lehet, 30 százalékon túl pedig már fennáll a fertőzés veszélye.) Az amerikai források elzárkóztak Száleh egészségi állapotának kommentálásától, és csak annyit jegyeztek meg, hogy ami Jement illeti, a Hillary Clinton külügyminiszter által is hangoztatott hivatalos állásponttal összhangban Washington továbbra is a vér nélküli demokratikus átmenet híve.

Száleh rezidenciáját szombaton érte rakétatámadás, a 69 éves államfő ebben sérült meg. Az AP hírügynökség szerint Washingtonban akad, aki inkább arra gyanakszik, hogy a palotában robbant fel egy bomba, és nem kívülről érkezett a majdnem halálos megsebesítő lövedék. (Az első értesülések szerint az elnök másodfokú égési sérülésekkel úszta meg a szanaái attakot; egy 7,5 centiméteres repesz a szíve alá fúródott be.) Bár Manszur Hadi alelnök, ügyvezető jemeni államfő korábban arról beszélt, hogy Száleh napokon belül kész visszatérni Rijádból, erről nem csak a jemeni ellenzék, de az Egyesült Államok is szeretné lebeszélni az elnököt.

Legfeljebb már csak egyszerű állampolgárként térhet vissza Jemenbe – nyilatkozta a visszatérés hírére egyébként Wassim al-Qirchi, a jemeni ellenzék vezetője. A hírre fiatalok ezrei gyűltek össze a városközpontban, hogy Manszur Hadi ügyvezető államfőtől egy  „ideiglenes elnöki tanács” sürgős létrehozását követeljék. A tűzszünet ellenére kedden harcok robbantak ki Taizz városában az államfőhöz hű katonaság és fegyveres ellenzéki csoportok között. Hírügynökségek szerint a nap második felében a város az ellenzék kezére került. Heves csatározások voltak kedden a déli Zinjibar környékén is, amelyet néhány napja egy al-Kaidához kötődő szélsőséges szervezet harcosai tartanak megszállva. A hadsereg közlése szerint a három órás ütközetben a katonák „legalább 30 al-kaidást semmisítettek meg, köztük a szélsőséges szervezet szanaái vezetőjét”.

Száleh 1978 óta ül az elnöki székben, hatalma túlélte Észak- és kommunista Dél-Jemen 1990-es egyesítését is.  Az országába is elérő „arab tavasz” polgárháborúvá fajult, miután többszöri ígérete ellenére sem volt hajlandó átadni az elnöki székét; a tüntetők és a biztonsági erők összecsapásaiban eddig 350 ember halt meg.

Ali Abdullah Száleh képmása egy jemeni lány arcán. Lebeszélték a visszatérésről
Ali Abdullah Szaleh képmása egy jemeni lány arcán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.