Kezd összeállni az afganisztáni felajánlás-csomag: még hétezer katona

Huszonöt ország összesen hétezer újabb katonát ajánlott fel az afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) támogatására - jelentette be a NATO-főtitkár pénteken.

"Az országok most tettekkel támasztják alá szavaikat: 2010-ben 7 ezer katonát küldenek Afganisztánba az Egyesült Államok szövetségesei, és még további felajánlások is várhatók" - közölte Anders Fogh Rasmussen brüsszeli sajtótájékoztatóján azután, hogy a NATO-országok külügyminiszterei megbeszélést folytattak a katonai szövetségen kívüli, de az afganisztáni misszióban részt vevő államok képviselőivel.

Rasmussen megjegyezte, hogy ez még csak az eddig tett felajánlások összegzése a politikai döntéshozatal szintjén, és hogy további csapaterősítési szándéknyilatkozatok is várhatók. A jelenleg 44 országból összeálló ISAF-ban a NATO-tagokon kívül sok más ország is képviselteti magát.

Jövő hétfőn a belgiumi Monsban, az ottani európai NATO-főparancsnokságon tartják a konkrét, számszerűsített felajánlásokról szóló, úgynevezett "erőgeneráló" értekezletet.

Magyarország 2006 szeptemeber óta működtet egy bő 200 katonából álló Tartományi Újjáépító Csoportot Észak-Afganisztánban. Bajnai Gordon Washingtonban bejelentette: Magyarország 200 fővel növeli az afganisztáni kontingens létszámát; ez 60 százalékos bővítést jelent. Bajnai ezt akkor közölte, amikor fogadta őt Joe Biden amerikai alelnök, akivel egyórás megbeszélést folytatott.

Barack Obama amerikai elnök kedden jelentette be, hogy 30 ezerrel növeli az Afganisztánban levő amerikai katonák létszámát. Ha ehhez hozzávesszük a szövetségesek által kilátásba helyezett 7 ezer főt, akkor azzal 83 500-ra emelkedik a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) létszáma. Az ISAF keretein kívül további 40 ezer amerikai katona is állomásozik a közép-ázsiai országban, közvetlenül amerikai vezénylet alatt.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a pénteki NATO-tanácskozáson hangsúlyozta: a pótlólagos erőkre sürgető szükség van, de a külföldi katonák nem maradnak a végtelenségig Afganisztánban. Obama 2011 júliusában szeretné megkezdeni az amerikai erők fokozatos kivonását.

Az új Afganisztán-stratégia lényege, hogy a közép-ázsiai ország biztonságáért viselt felelősséget mihamarabb át kell adni maguknak az afgánoknak a kezébe. Ehhez arra van szükség, hogy az eddiginél hatékonyabban képezzék ki és fejlesszék az afgán hadsereget, illetve rendőrséget. Rasmussen újságírók előtt azt hangsúlyozta, hogy ennek az "átmenetnek" a stratégiáját helytelen lenne a "kivonulás" stratégiájaként

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.