Országos balhé a cigánykirály miatt
Az ügy elfoglalta a bolgár parlamentet is, ahol a szélsőjobboldali Ataka párt vezére a cigánybűnözés nemzetpusztító veszélyéről szónokolt. A még hivatalban lévő szocialista államfő, Georgi Parvanov pedig összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot is az ügy tanulságait megvitatandó. A hét elején eközben a bulgáriai városokban romaellenes incidensek sorozata kezdődött.
A reakció nem maradt el: a cigánynegyedekben kitört a pánik. Elsősorban Várnában és Plovdivban, ahonnan arról tudósítottak, hogy a roma családok nem merik iskolába küldeni a gyerekeket, illetve, hogy az utcán több helyen roma gyerekeket támadtak meg. Várnában az okozott külön hisztériát, hogy a romák a tengerparti városba érkező kopaszokról kaptak hírt. A rendőrség vagy húsz Molotov-koktélos palackot kobozott el az ezer fős tömegtől, amely a rendőrkordont támadva a Makszuda roma-negyed felé tartott. Plovdivban ezer fő tüntetett cigányellenes és törökellenes rasszista jelszavakat ordibálva. Itt is a rendőrségnek avatkozott be.
A tüntetéseket több helyen a Facebookon szervezték. Volt, ahol a felvonulások incidens nélkül végetértek azzal, hogy gyertyát gyújtottak a pár napja Katunicában meggyilkolt tizennyolc éves Angel Petrov emlékére. A fiút a Plovdivhoz közeli faluban gázolta halálra - feltételezések szerint szándékosan - egy mikrobusz. A jármű vezetőjéről azt feltételezik, hogy a településen élő „cigánykirály” Kirill Raskov embere volt, s azért hajtott a fiúra, hogy így kergesse szét a „Kiro cárnak” nevezett maffiafőnök és vállalkozásai ellen tüntető tömeget. Raskov és családja évek óta a környék leggazdagabb tulajdonosai. Rengeteg ingatlanjuk, termőföldjük van, sokáig szeszgyárat és likőrüzemet üzemeltetett Katunicában. Ő és családja terrorizálta a környéket, ez volt a tiltakozás oka. A tüntetéseknek volt egy másik halálos áldozata is, de a tizenhat éves fiú szívrohamban halt meg.
A két haláleset országos üggyé lett. A média felvetette, amit a helyiek régóta nehezményeztek, hogy a hatóságok, mindenekelőtt a rendőrség, összejátszott Raskovékkal. A faluban és másutt tüntetések kezdődtek ezután és a család kitoloncolását, vagyonuk felülvizsgálatát követelték. Katunicában megjelent Bojko Boriszov miniszterelnök és Parvanov elnök is, hogy csitítsa a tömeget. Addigra a hisztéria már országossá lett. Tizennégy városban tüntettek, a rendőrség 168 embert tartóztatott le.
Bulgáriában az ügy most nagypolitikai kérdés. A parlamentben ül az Ataka párt, amely törökellenes és cigányellenes retorikával lett befolyásos erő. Szavazataiktól függ sokszor a kisebbségi kormány sorsa. Más pártokhoz is közel áll ez a rasszista vonal. Bulgáriában a 6-700 ezer romának legalább a fele muzulmán. Ők biztosan, de az ortodox vallású cigányok többsége is, az DPSZ nevű török pártra szavaz. A Boriszov jobbközép kormánya ezt a pártot jelölte ki fő ellenségévé a korábban velük koalícióban kormányzó szocialistákkal együtt. A romák jelentős többsége mélyszegénységben, iszonyú körülmények között él Bulgáriában. Plovdivban van Európa legnagyobb cigánygettója. Az indulatot most egy „gazdag cigány” és környezete váltotta ki. Kirill Raskovot a rendőrség gyilkosságra való felbújtásért őrizetbe vette.