Országimázs 2.0: visszaírt a Postnak az Orbán-kormány

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkárnál az vágta ki a biztosítékot, hogy az amerikai napilap hétfői cikkében Schmitt Pált Orbán „egyik nacionalista szövetségesének” nevezték.

Olvasói levélben kifogásolta a Washington Post amerikai napilap állításait Orbán Viktorról Kovács Zoltán  kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. A politikus az  [origo]-nak azt mondta: a magyar kormány különösen azt kifogásolta, hogy a lap szerint az olimpiai bajnok Schmitt Pál személyében „a kormányfő nacionalista szövetségeseinek egyikét” választották meg köztársasági elnöknek.

A Washington Post hétfői szerkesztőségi cikkében azt írta, Orbán első miniszterelnöki ciklusához hasonlóan újra könnyedén nemkívánatos személlyé teheti magát a nyugati fővárosokban, ha gazdasági reformok helyett a demokratikus intézményeket gyengíti. A lap felidézi a Fidesz médiával kapcsolatos törvényjavaslatait, elsőként az információs monopóliumok kialakulásának megelőzését célzó alkotmányos rendelkezés fellfüggesztését és a közszolgálati televízió- és rádiócsatornák felügyeletét ellátó hatóságok összevonásáról szóló törvényjavaslatot.

Egy erős médiatanácsot hoznának létre, amely ezeket a médiumokat, valamint a magánkézben levő műsorszolgáltatókat is szabályozná. A tanács elnökét Orbán Viktor jelölné ki, többi tagját pedig a kormányzó párt jelölné. A lap az ellenzéki MSZP vezetőjét idézte, aki szerint ennek az lenne a hatása, hogy a közszolgálati sajtót pártsajtóvá változtatják. Ilyen jelenség a kommunista hatalom összeomlása óta nem fordult elő Közép-Európában - jegyezte meg a Washington Post.

Ennél is aggasztóbb az amerikai lap szerint egy második médiarendelkezés, amely kiterjesztené a kormányzati szabályozást a magán nyomtatott kiadványokra, sőt a bloggerekre is, megnyitva az utat a tartalom ellenőrzéséhez, valamint azon követelményhez, hogy a kiadványoknak regisztráltatniuk kell magukat a hatóságoknál. A sajtószabadságot védő nemzetközi csoportok és magyar újságírók erőteljes tiltakozása nyomán a kormány elhalasztotta a törvényhozási folyamatot. Egyes magyar megfigyelők azonban úgy vélik, hogy Orbán Viktor csak Sólyom László köztársasági elnök augusztusi távozására vár, akit – mint az amerikai Schmittre utalva írta – „a kormányfő egyik nacionalista szövetségese vált fel”.

A Washington Post cikke szerdán egyébként az Országgyűlést is megjárta. Mandur László MSZP-képviselő a médiatörvény vitájában hivatkozott rá, amire Pálffy István, a KDNP vezérszónoka úgy reagált, a lap szerkesztőségi véleménye a magyar szocialistákat szajkózza. Az első Orbán-kormány washingtoni nagyköveteként 2002-ben Jeszenszky Géza egyszer már vitába keveredett a Washington Posttal.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.