Oroszország új nagykövetet küld Ukrajnába
Medvegyev döntése két nappal követte az ukrajnai elnökválasztás első fordulóját, amelyben kiesett a versenyből az eddigi államfő, a Nyugat-barát Viktor Juscsenko. A második fordulót, amelybe Viktor Janukovics oroszbarát ellenzéki vezető és Julija Timosenko miniszterelnök, Juscsenko ellenlábasa jutott be, február 7-én tartják. A két versenyben maradt jelöltről úgy tartják, hogy barátibb érzelmekkel viseltetnek Oroszország irányában, mint a távozó államfő.
Az orosz elnök augusztus 11-én közölte, hogy egyelőre nem küldik állomáshelyére az új kijevi orosz nagykövetet, "oroszellenesnek" minősítve Juscsenko politikáját.
Medvegyev keddi bejelentésével Moszkva megtörte eddigi hallgatását az ukrajnai elnökválasztás kapcsán. Zurabov nemcsak nagykövetként képviseli majd hazáját Kijevben, hanem ő lesz Ukrajnában az orosz elnök különmegbízottja is, aki a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztéséért felel. Medvegyev reményét fejezte ki, hogy a választások eredményeként Ukrajnában hatékony, cselekvőképes hatalom születik, amely a "konstruktív, baráti és mindenoldalú kapcsolatok fejlesztésére" törekszik.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva meggyőződését fejezte ki, hogy az új ukrán elnök teljes mértékben megérti a kapcsolatok fejlesztésének szükségességét, és nem teszi azokat saját - vagy bárki más - politikai ambícióinak túszává.
Moszkva a jelenlegi ukrajnai elnökválasztáson tartózkodott attól, hogy kiálljon bármelyik jelölt mellett, miután Vlagyimir Putyin - még államfőként - a 2004-es elnökválasztás kampányában nyíltan Janukovicsot támogatta, és azonnal gratulált neki, amikor az első eredmények azt jelezték, hogy ő nyerte meg a választást. A vélelmezett választási csalások nyomán azonban Kijevben kitört a "narancsos forradalom", majd a megismételt választási fordulóban már Juscsenko diadalmaskodott.
Putyin Janukovicsnak nyújtott támogatását széles körben súlyos diplomáciai melléfogásnak minősítették. A jelenlegi elnökválasztás első fordulójának eredményét eddig sem Putyin, sem Medvegyev nem kommentálta. Míg azonban a 2004-es választás az oroszbarát Janukovics és a Nyugat-barát Juscsenko közötti küzdelem volt, a mostani kampányban az Oroszországgal ápolt kapcsolatok viszonylag kis szerepet játszottak.
Janukovics és Timosenko a kampányban egyaránt síkraszállt a Moszkvával és az Európai Unióval fenntartott kapcsolatok javításáért.