Oroszország megelőző csapással fenyegeti a NATO-t
A védelmi miniszter ezt azután jelentette be, hogy Moszkvában a rakétavédelmi rendszerről szóló tárgyalások holtpontra jutottak. Moszkva attól fél, hogy a védelmi rendszer fenyegetheti Oroszország biztonságát, ugyanis képes lenne leszedni az orosz rakétákat is. A NATO azonban továbbra is kitart amellett, hogy a rendszerrel csak Irán és Észak-Korea ellen akarnak védekezni. Alexander Vershbow, a NATO főtitkárhelyettese szerint Oroszország érvei eléggé gyengék. Nyikolaj Makarov, az orosz fegyveres erők vezérkarának főnöke viszont azt mondta, hogy ha megépítik a rakétapajzsot, akkor Oroszország még több robbanófejet helyez majd készenlétbe.
A kétnapos találkozó csütörtökön kezdődött Moszkvában, Oroszország és a NATO képviselői vesznek részt rajta. Az orosz fél szerint a tárgyalás holtpontra jutott, a NATO azonban még bízik abban, hogy meg tudnak egyezni. Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár szerint azonban a május 20–21-ei NATO-csúcs előtt biztos, hogy nem sikerül dűlőre jutniuk. A NATO és Oroszország még 2010-ben állapodott meg abban, hogy együttműködnek a védelmi pajzs kiépítése során, de eddig nem volt eredménye a tárgyalásoknak. Oroszország ugyanis garanciát akar arra, hogy nem fogják ellene fordítani a védelmi rendszert, azonban az USA semmiféle korlátozást nem hajlandó elfogadni.
Oroszország és az USA már akkor elkezdett a védelmi rendszeren vitatkozni, amikor 2000-ben George W. Bush felvetette az ötletet. Barack Obama 2008-ban elvetette egy olyan, Lengyelországon és Csehországon áthúzódó védelmi rendszer tervét, amely nagy hatótávolságú rakéták elfogására is képes lett volna. 2010-ben azonban megegyeztek Lengyelországgal, hogy rakédavédelmi bázisként használhatnak egy régi repteret Redzikowóban. Erre válaszul Oroszország beélesítette a Kalinyingrádban lévő rakétavédelmi radarrendszerét, amellyel le tudják követni az Európából és az Atlanti-óceán északi részéből származó rakétákat.