Oroszország is hivatalos a novemberi NATO-csúcsra
A meghívást ezen a napon küldte el Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, és most várják az orosz választ - tették hozzá. Korábbi közlések szerint a NATO-csúcstalálkozón való orosz részvétel attól függ, elég közel kerülnek-e egymáshoz az előzetes egyeztetések során a két fél elképzelései a nemzetközi biztonság jövőjével kapcsolatban. A NATO új stratégiai koncepciót akar elfogadni Lisszabonban, és az oroszok többször bírálták a dokumentum tervezetét, mondván, hogy az - alaptalanul - a szövetségre nézve fenyegetésként állítja be Oroszországot. A NATO ezt tagadja, de hangsúlyozza, hogy Moszkva magatartásában lát aggodalomra okot adó elemeket.
Egyébiránt vannak érintkezési pontok a két fél között: az oroszok támogatják a NATO afganisztáni küldetését, az atlanti szövetség pedig azt szeretné, ha idővel az oroszok is bekapcsolódnának az európai rakétavédelmi rendszer kialakításába. Rasmussen szerdán sajtótájékoztatón beszélt a NATO-csúcs előkészületeiről, és elmondta, hogy az Európai Unióval való együttműködés kérdését is felvették a napirendre. A két szervezet között - kölcsönösen egybehangzó értékelés szerint - nem kielégítő a kapcsolat, és ennek fő oka a ciprusi probléma, illetve Törökország. Törökország a NATO-nak, Ciprus pedig az EU-nak a tagja, miközben a törökök évtizedek óta megszállva tartják Észak-Ciprust.
Rasmussen most gyakorlatias megközelítést javasolt, és azt kérte az uniótól, hogy vonja be Törökországot tagság hiányában is az EU közös fegyverkezési programjaiba. Az ezeket koordináló Európai Védelmi Ügynökség, az EDA egyébként jó együttműködést tudott kialakítani a szintén nem EU-tag Norvégiával - hívta fel a figyelmet a főtitkár. Kilátásba helyezte ugyanakkor, hogy Ciprust is bevonnák bizonyos NATO-projektekbe. Sajtótájékoztatóján szólt Rasmussen Afganisztánról is: úgy vélekedett, hogy az ázsiai országban a biztonsági helyzet lehetővé teszi a szombati parlamenti választások szabad körülmények közötti, tisztességes lebonyolítását.