Oroszország kész a párbeszédre az új ukrán kormánnyal
Vlagyimir Putyin ezt megelőzően azt mondta, hogy Ukrajnában polgárháború kezdődött, káosz van, és szerinte az ukrajnai elnökválasztás körülményei nem felelnek meg a nemzetközi normáknak.
A Fórumon Putyin azt is megjegyezte, nem érti, hova lett a több milliárd dolláros orosz pénzügyi segítség, amelyről tavaly decemberben írtak alá megállapodást az ukrán vezetéssel Moszkvában.
Oroszország 3 milliárd dollár (akkori árfolyamon mintegy 675 milliárd forint) értékben vett ukrán állampapírokat 2013 decemberének elején, és februárban, mielőtt az ukrán parlament Viktor Janukovics elnököt eltávolította volna a hatalomból, újabb 2 milliárd dollár értékben készült ukrán eurokötvényeket venni.
Az orosz elnök a szentpétervári tanácskozáson azért is bírálta Ukrajnát, mert az szerinte visszaél azzal, hogy területén halad át az orosz földgázt nyugat felé továbbító vezetékrendszer. Továbbá azt is tagadta, hogy megromlottak volna kapcsolatai Barack Obama amerikai elnökkel, de közölte: Oroszország „belefáradt" abba, hogy a Nyugat elzárkózik a vitától a NATO-bővítéséről és az európai rakétavédelmi rendszer fejlesztéséről.
Harcok Donyeckben és Luganszkban
Ma tovább folytatódtak az összecsapások a szeparatisták és a kormány csapati között a donyeck megyei Horlivkában. A hírek szerint számos katona megsebesült, miután automata fegyverekkel és gránátvetőkkel rájuk támadtak, valamint mesterlövészek is célba vették őket. Egyelőre nem tudni, hogy mennyi a halálos áldozatok száma, de az AFP fotósa legalább öt holttestest látott.
Tegnap szintén véres összecsapására került sor Donyeckben és Luganszk megyékben. A biztonsági erők 13 katonája életét vesztette, tizennyolc pedig megsebesült a Donyecktől mintegy ötven kilométerre vívott összecsapásokban. A hatalom az ott terroristáknak tekintett, függetlenségpárti felkelőket teszi felelőssé az összetűzésekért. A Kremlhez közel álló orosz videoportál, a Life-News viszont olyan feltételezést is közölt, amely szerint a Kijevet támogató milliárdos, Ihor Kolomojszkij által pénzelt zsoldosok támadták meg a katonákat, mert azok nem voltak hajlandók tüzet nyitni a békés lakosságra.
Harcokra került sor a szeparatista lázadók és a kormányegységek között a luganszki régió északi részén, Rubezsnoje és Liszicsanszk városnál is. A hatóságok azzal vádolják a felkelőket, hogy a békés lakosságot használják élő pajzsként, és Oroszország felől is támadást indítottak több határőrposzt ellen. A luhanszki feszültség növekedéséről tanúskodik, hogy a „népköztársaság" vezetői hadiállapotot vezettek be. Biztató nyilatkozatot tett eközben a NATO főtitkára. Anders Fogh Rasmussen azt mondta, orosz csapatmozgások érzékelhetőek az ukrán határnál. Ez akár arra is utalhat: a nemrég kilátásba helyezett viszszavonulásra készülnek.