Az oroszok a Marsra indultak

520 napot tölt összezárva egy kapszulában hat űrhajós, akiken Oroszországban egy Marsig tartó utazás hatásait tesztelik. Nő nincs közöttük, a valódi expedícióra még 35 évet várni kell.

Június 3-án útnak indult a Mars-expedíció. Igaz, az űrhajósok az 520 napos út során egyelőre el sem hagyják Moszkvát, illetve az űrhajóként szolgáló kísérleti kapszulát.  A hatfős csoport kísérletének lényege az út logisztikai problémáinak feltérképezése mellett megmutatni, hogyan küzdhető le a világtól való másfél éves elzártság, majdnem kozmikus körülmények között.

A súlytalanságtól és a kozmikus sugárzástól eltekintve élethű feltételeket szimuláló terepnek a moszkvai Orvosbiológiai Problémák Intézete ad otthont. (Az IMBP még a szovjet űrhajózás atyja, Szergej Koroljov kezdeményezésére jött létre 1963-ban.) A Mars-500 csapata egy 150 köbméteres lakrész mellett egy száz köbméteres laborban tölti majd az első 250 napot. Ezután hárman egy 50 köbméteres leszállókabinban landolnak a vörös bolygó homokos felszínén, amit egy 1200 köbméteres terem szimulál. Az űrhajósok ehhez a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) jelenleg használtaknál háromszor könnyebb szkafandereket kapnak.

A legénység a bolygón - illetve a csapat másik fele a bolygó körül - 30 napot tölt el, hogy aztán 240 napos út végén visszatérjen a Földre - tudatta a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. A forgatókönyv szerint az űrhajó 39 600 km/h sebességgel halad az űrben, a látványt az ablakokon át szintén szimulálják. Az utazást a Google által létrehozott honlap is figyelemmel kíséri. (Az oldal egy tudományos-fantasztikus regénynek is helyt ad, amelyet az út előrehaladtával fog írni 12 orosz sci-fi író, egymást váltogatva.) Az interneten keresztül az űrhajósoknak valamennyi kapcsolatuk is lesz a külvilággal: ahonnan az üzenetek és az utasítások a távolságnak megfelelően 40 perces késéssel jutnak majd el.

A több ezer jelentkezőből kiválasztott nemzetközi legénység szó szerint értendő: nő nincs közöttük, a szervezők úgy vélték, a vegyes csapat csak konfliktusforrást jelentene. – Jobb, ha a csoport a feladatra, nem pedig a velük utazó hölgyekre koncentrál. Az ösztönök mindenütt működnek – mondta a Vesztyi hírtelevíziónak Jurij Karas, az intézet munkatársa.

Az expedícióban két orosz orvos mellett egy orosz, egy francia és egy olasz mérnök, valamint egy civilként is űrhajósokat felkészítő kínai vesz részt, fejenként 3 millió rubelért (1 rubel körülbelül 7 forint). A megállapodás szerint a bármely tag kiléphet a kísérletből, amely nélküle folytatódik tovább, a forgatókönyv szerint „halottnak” tekintve a távozót. A bennmaradás biztosításához unaloműzőként személyes tárgyakat is vihetnek magukkal az asztronauták: – Gabriel García Márquez teljes életművét elolvasom – ígérte a kolumbiai születésű olasz Diego Urbina, aki a kolumbiai író munkái mellett videofilmekkel és játékokkal szerelkezett fel.

A francia Charles Romain gitárt és művészettörténeti könyveket visz, míg Vang Jue az út során a rajzolgatás mellett oroszul szeretne tanulni. - Számomra a legfontosabb a rám szabott kötelesség - válaszolt ugyanakkor a kérdésre szárazabban az orosz kapitány, Alekszej Szityev, az „indulás” előtti sajtótájékoztatón. Természetesen az élelmiszert és a vizet is magukkal viszik a résztvevők, egy 250 köbméteres konténerben.

Egy valódi Mars-utazásra azonban technikailag még nincsenek meg a feltételek. – Ehhez legalább hét tonnás űrhajóra van szükség, ekkora súlyt jelenleg egyetlen rakéta sem képes az űrbe juttatni, és a közeljövőben sem fog - jelentette ki az orosz űrügynökség (Roszkoszmosz) alá tartozó Központi Tudományos Kutatóintézet igazgatója, megjegyezve, hogy a hajó - az ISS-hez hasonlóan - az űrben is összeszerelhető, ám annak megbízhatósága egy ilyen út esetén kétséges. Gennagyij Rajkinov szerint ráadásul a Mars-expedíciónak előfeltétele lenne egy bázis létesítése a Holdon. Gond továbbá a kozmikus sugárzás kiszűrése is. Rajkunov elmondta: bár az út tudományos szempontból hasznos lenne, az még legalább 35 évig nem lehetséges.

A Mars-500 legénysége beszállás előtt. Márquez mehet, nők nem
Participants of the Mars500 experiment, which simulates a 520-day flight to Mars, pose for a picture before entering a confinement module to start their mission in Moscow June 3, 2010. A crew of six, who have begun a simulated mission to Mars in a mockup that includes an interplanetary spaceship and Mars lander, will be isolated for 520 days to test human endurance. The crew comprises of (L-R): Alexey Sitev, Wang Yue, Romain Charles, Sukhrob Kamolov, Diego Urbina and Alexander Smoleevskiy. REUTERS/Sergei Karpukhin (RUSSIA - Tags: SCI TECH IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.