Orosz „hajógyilkosok” Damaszkusznak
A hír szerint Moszkva egy még 2007-ben kötött szerződés alapján Jahont típusú fegyverrendszerekkel látja el Bassár el-Aszad elnök rezsimjét. A szakértők igazi „hajógyilkosnak” tartják ezeket a mintegy 300 kilométer hatósugarú, mobil kilövőállásról indítható rakétákat, amelyeket a radarok csak nehezen tudnak érzékelni, rádióvezérlésüket pedig nem lehet megzavarni.
E fegyverek lehetővé teszik Damaszkusz számára, hogy visszaverjen minden olyan kísérletet, amely a kormányellenes lázadók megerősítését célozza. Oroszország ugyanis a jelek szerint mindenképpen meg akarja akadályozni a nemzetközi beavatkozást. Erre utal az is, hogy a Csendes-óceáni Flotta állományából hadihajók érkeztek a Földközi-tengerre, és vezérük, a Pantyelejev admirálisról elnevezett tengeralattjáró-romboló pénteken nem hivatalos látogatásra befutott a ciprusi Limaszol kikötőjébe. Az orosz haditengerészet folyamatos járőrözést, állandó jelenlétet tervez a térségben, ahol a szíriai Tartuszban támaszpontot működtet.
Izraelt ugyanakkor az a lehetőség is nyugtalanítja, hogy az orosz fegyverekből juthat a Hezbollah libanoni radikális síita mozgalomnak, amely a Maariv izraeli naplap értesülése szerint iráni kérésre hétezer katonát küld a szíriai elnök hatalmának megvédésére.
A Jahont-ügyletről az orosz külügyminiszter is nyilatkozott, miután pénteken Szocsiban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral éppen a szíriai rendezés esélyeiről tárgyalt. Nem érti, sajtó miért faragott szenzációt az ügyből - mondta Szergej Lavrov. Szavai szerint Moszkva sohasem titkolta, hogy fegyvereket szállít Damaszkusznak, ám ezek kizárólag védelmi eszközök, nem sértenek semmilyen nemzetközi egyezményt, és nem borítják fel az erőegyensúlyt a régióban, nem biztosítanak fölényt a szíriai kormányerőknek a lázadókkal szemben.
Lavrov a Ban Ki Munnal folytatott eszmecsere után kijelentette, hogy Moszkva azt szeretné, ha az ENSZ égisze alatt rendeznék meg azt a szíriai nemzetközi békekonferenciát, amelyet Oroszország és az Egyesült Államok együtt kezdeményezett. Azt még nem tudni, hogy mikor tartják meg az eredetileg május végére tervezett tanácskozást, de mind a világszervezet főtitkára, mind vendéglátója úgy nyilatkozott, hogy „minél előbb, annál jobb”.
Ezzel párhuzamosan a Financial Times arról írt, hogy Katar dollármilliárdokkal támogatja a szír felkelőket. A brit lap szerint Doha a politikai menekültek és családjuk számára éves szinten mintegy 50 ezer dollárt fizetett ki a humanitárius segélynyújtás mellett, és a forradalom két éve alatt összesen mintegy hárommilliárd dollárt költött a közel-keleti országra.