Őrjítő csapdába estek a menekültek
Magyar rendőrök kísérnek menekülteket a görög–macedón határnál fekvő Gevgelijában Ognen Teofilovski / Reuters |
Szkleparisz szerint a dél-európai ország minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a menekülteket a megfelelő módon regisztrálja: – A görög kormány befogadóközpontokat hoz létre nemcsak a szigeteken – ahol a menekültek legtöbbször partot érnek –, hanem az ország különböző pontjain – mondta a kutató. Athén a menekültválság kezelésére több mint egymillió eurót kap az Európai Uniótól. Szkleparisz hangsúlyozta, ebben benne van az Eurodac rendszer kiépítése is. Vagyis azon műszaki eszközök telepítése, amivel ujjlenyomatot vehetnek a menekültektől, és regisztrálni tudják őket.
Athén az unió határőrizeti szervétől, a Frontextől is komoly támogatáshoz jut. 2015 végén 15 őrhajót telepítettek a görög partokhoz. A vízi határőrizet mellett több mint 290 egyenruhás is segíti a menekültek regisztrációját.
Szkleparisz egyetértett Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének pénteki kijelentésével, miszerint a menekültválságot nem sikerült megoldani, s az Olaszországban és Görögországban tartózkodó menekültek áttelepítése nem valósult meg. – Csak nagyon kevés embert helyeztek át Görögországból, mivel több EU-s tagállam lényegében megvétózta azt. Ez a törekvés teljesen megbukott – ismerte el az athéni szakértő. Az Európai Bizottság adatai szerint mindössze 272 menekültet telepítettek át, miközben 2015 őszén 160 ezres kontingens elosztását jelentették be.