Őrjítő csapdába estek a menekültek

Nagyobb gondokkal nézhet szembe Athén és az egész Európai Unió, ha nem találnak megoldást az Égei-tenger felől Görögországba érkező menekültáradatra. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint 2016. január elseje óta több mint 22 ezer menekült érkezett az országba, napi átlagban mintegy 1500 ember. A szám némileg alacsonyabb a 2015 nyarán tapasztaltnál, van azonban egy „kis" probléma.
– Múlt év novembere óta csak a szír, afgán és iraki menekültek léphetik át a görög–macedón határt – magyarázta lapunknak Dimitrisz Szkleparisz, az európai politikával foglalkozó athéni Eliamep alapítvány menekültügyi szakértője. A más országokból érkezők Görögországban ragadnak. Tavaly decemberben mintegy 12 ezer ember járt így, köztük jemeniek, szomáliaiak, bangladesiek. – Ez abszurd – nyilatkozta az AP-nek Szaleh al-Rijasi, aki a Szaúd-Arábia vezette koalíció légitámadásai elől menekült el Jemenből. A volt rendőr nem érti, miért nem léphet be Macedóniába családjával, hiszen az ő hazájában is polgárháború dúl.
Magyar rendőrök kísérnek menekülteket a görög macedón határnál fekvő Gevgelijában január 6-án
Magyar rendőrök kísérnek menekülteket a görög–macedón határnál fekvő Gevgelijában
Ognen Teofilovski / Reuters

Szkleparisz szerint a dél-európai ország minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy a menekülteket a megfelelő módon regisztrálja: – A görög kormány befogadóközpontokat hoz létre nemcsak a szigeteken – ahol a menekültek legtöbbször partot érnek –, hanem az ország különböző pontjain – mondta a kutató. Athén a menekültválság kezelésére több mint egymillió eurót kap az Európai Uniótól. Szkle­parisz hangsúlyozta, ebben benne van az Eurodac rendszer kiépítése is. Vagyis azon műszaki eszközök telepítése, amivel ujjlenyomatot vehetnek a menekültektől, és regisztrálni tudják őket.

Athén az unió határőrizeti szervétől, a Frontextől is komoly támogatáshoz jut. 2015 végén 15 őrhajót telepítettek a görög partokhoz. A vízi határőrizet mellett több mint 290 egyenruhás is segíti a menekültek regisztrációját.

Szkleparisz egyetértett Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének pénteki kijelentésével, miszerint a menekültválságot nem sikerült megoldani, s az Olaszországban és Görögországban tartózkodó menekültek áttelepítése nem valósult meg. – Csak nagyon kevés embert helyeztek át Görögországból, mivel több EU-s tagállam lényegében megvétózta azt. Ez a törekvés teljesen megbukott – ismerte el az athéni szakértő. Az Európai Bizottság adatai szerint mindössze 272 menekültet telepítettek át, miközben 2015 őszén 160 ezres kontingens elosztását jelentették be.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.