Polanski napi egy órára 'szabadulhat' a cellájából
Roman Polanski "visszautasította a kiadtatási kérelmet, amely az Egyesült Államokból érkezett" svájci letartóztatását követően - tudatta hétfőn Hervé Temime, a lengyel-francia filmrendező franciaországi ügyvédje.
'Teljesen ledöbbent'
Temine - aki telefonon tartja a kapcsolatot ügyfelével - a France Info francia hírrádióban elmondta: a filmrendező teljesen ledöbbent attól, ami vele történt. Különösen azért, mert harminc éve évente többször jár az alpesi országba: a hétvégi háza néhány kilométerre található a zürichi repülőtérről, ahol letartóztatták. Az ügyvéd szerint a megdöbbenés ellenére Polanski jól van és eltökélt abban, hogy megvédi magát. "Nagyon sokan veszik körül és egyszerűen hihetetlen támogatást kap mindenféle emberektől. Reméljük, mielőbb véget ér ez a helyzet" - hangsúlyozta Temime.
Az ügyvéd megerősítette: az azonnali - esetlegesen feltételes - szabadlábra helyezésről szóló kérelmet Polanski svájci ügyvédjétől hétfőn megkapja az illetékes hatóság, amelynek "nincsen semmilyen oka arra, hogy börtönben tartsa Polanskit". Az ügyvéd szerint a védelem ezt követően azt kívánja bebizonyítani, hogy a filmrendezőre vonatkozó kiadatási kérelem illegális.
Nem zárják ki, hogy nem engedik ki
Guido Balmer, a svájci igazságügyi tárca szóvivője hétfőn közölte: a svájci törvények "nem zárják ki teljesen", hogy Polanski szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadulhasson, ha azt követően nem hagyja el az országot.
Rebecca de Silva, a zürichi börtönhatóságok szóvivője biztonsági okokra hivatkozva nem árulta el, hogy hol tartják fogva a rendezőt, de arról beszámolt, hogy cellája egy zürichi börtönben van. Napi háromszori étkezést biztosítanak számára, és egyórás testedzésre elhagyhatja a cellát. Az intézményben a rabokat egy- és kétszemélyes cellákban helyezik el, a helyiségekben asztal, tároló, mosdó, WC és televízió található. A család és a barátok heti egy alkalommal láthatják, de ügyvédei vagy a konzulátus diplomatái bármikor bemehetnek hozzá - mondta de Silva.
Elítélik a 'kelepcét'
Miután eddig több mint hetven világhírű filmrendező, színész és értelmiségi írta alá azt a petíciót, amely Roman Polanski "azonnali szabadon bocsátását" követeli, és elítéli a lengyel-francia filmrendezőnek állított "rendőrségi kelepcét", Polanski közleményt adott ki, amelyben "melegen köszönetet mond mindazoknak, akik letartóztatása óta támogatásáról biztosították".
Polanski érdekében világhírű filmrendezők és színészek is szót emeltek. A Lengyel Filmesek Szövetsége honlapján közzétett nyílt levélben követelte a rendező szabadon engedését, és kiadatásának megakadályozását. A közleményt az Oscar-díjas Andrzej Wajdán kívül Janusz Glowacki író és Jerzy Skolimowski filmrendező is aláírta. A
párizsi Cinématheque (filmmúzeum) igazgatójának, Serge Toubianának a kezdeményezésére elindított tiltakozási akció aláírói között szerepel többek között Costa Gavras, Vong Kar-vai (Wong Kar Wai), Fanny Ardant, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Abderrahmane Sissako, Tony Gatlif, Pierre Jolivet,
Jean-Jacques Beineix, Paolo Sorrentino, Barbet Schroeder, Gilles Jacob, Bertrand Tavernier, valamint a cannes-i filmfesztivál és több, francia filmeseket tömörítő szervezet. A petícióban "francia, európai, amerikai és az egész világ rendezői és alkotói" megdöbbenésüket fejezik ki Polanski őrizetbe vétele miatt, és "elfogadhatatlannak tartják, hogy a világ egyik legnagyobb kortárs filmrendezője tiszteletére rendezett nemzetközi kulturális rendezvény rendőrségi kelepcévé válhatott".
Miniszter: hol van ilyenkor az erkölcsi érzékenység?
A svájci sajtó nagy része, az ország zöldpártja, valamint svájci művészkörök is kiálltak Polanski mellett; eközben a svájci igazságügy-miniszter az eljárás jogszerűségét hangsúlyozza. Eveline Widmer-Schlumpf igazságügy-miniszter kijelentette: nem érti, hogy a morális kérdések iránt egyébként oly érzékeny művészkörök most miért védik a jogszerűen letartóztatott filmrendezőt.
A Blick című svájci bulvárlap ezzel szemben leszögezte: a helvét állam "szégyellheti magát". A cikkíró szerint az amerikaiak Svájc együttműködését méltató dicsérete "felettébb kínos": Svájc magatartása egy olyan emberéhez hasonló, aki mindent megtesz azért, hogy kiengeszteljen valakit, akit korábban feldühített - írta a lap egy Svájc és az Egyesült Államok közti adóügyi vitára utalva.
A zürichi Tages-Anzeiger is Polanski mellett tört lándzsát. Úgy vélte, az elmúlt 30 évben bebizonyosodott, hogy a rendező nem jelent veszélyt senkire nézve. Megemlítik azt is, hogy az egykor megrontott kislányból mára háromgyermekes anya vált, aki maga is többször szót emelt Polanski védelmében.
Életműdíj helyett
A zürichi filmfesztiválra utazó Polanskit előző este vették őrizetbe a svájci város repülőterén egy 1978-as amerikai elfogatóparancs alapján, azzal a váddal, hogy egy tizenhárom éves lánnyal egy alkalommal nemi viszonyt létesített. A svájci szóvivő megjegyezte, hogy az Egyesült Államok 2005-ben nemzetközi körözést adott ki a művész ellen. A Franciaországban élő, lengyel származású színész, film- és színházi rendező, forgatókönyvíró a zürichi filmfesztiválra utazott Svájcba, hogy átvegye az életművéért járó díjat vasárnap este. Az Egyesült Államok által még 1978-ban kiadott elfogadóparancs alapján vették őrizetbe a 76 éves művészt.
Pezsgő, drog és szex
Polanskit 1977-ben letartóztatták Los Angelesben, miután egy 13 éves kislány szülei feljelentést tettek ellene. A vád szerint Jack Nicholson amerikai filmszínész hollywoodi villájában Polanski pezsgőt és kábítószert adott a kislánynak, majd szexuális kapcsolatot létesített vele. Az óvadék ellenében szabadlábon védekező Polanski vádalkut kötött, így bűnösnek vallotta magát kiskorúval folytatott törvénytelen viszony miatt, de azt állította, hogy a kislány szexuális téren tapasztalt volt, és beleegyezett az aktusba.
Polanski másfél hónapot töltött pszichiátriai megfigyelés alatt. Az ítélethirdetés előtt azonban megszökött az Egyesült Államokból Európába, mert kiderült, hogy hosszú börtönbüntetés várt volna rá. A Párizsban született filmrendező azóta Franciaországban él, és egyszer sem tette be a lábát az Egyesült Államokba, így nem vette át a 2002-es filmjéért, A zongoristáért járó Oscar díjat sem a Los Angeles-i gálán.
Samantha már régen megbocsátott
Egykori áldozata, Samantha Geimer még régen megbocsátott Polanskinak nyilvánosan. A kaliforniai igazságszolgáltatás azonban kevésbé könyörületes, így idén májusban ismét és végleg elutasították Polanski kérelmét a 32 évvel ezelőtti ügy lezárására. A Los Angeles-i bíróság a kérelem elutasítása mellett személyes megjelenésre utasította a filmrendezőt.
Részvét Zürichből, Párizsból
A zürichi filmfesztivál igazgatósága "mély aggodalmának és szomorúságának" adott hangot Polanski őrizetbe vétele miatt, s úgy döntött, hogy elhalasztja a díjátadást. A Polanski-műveket felsorakoztató retrospektív vetítés azonban nem marad el, hanem a terveknek megfelelően vasárnap elkezdik.
Frédéric Mitterand francia kulturális miniszter Párizsban kiadott közleményében megdöbbenésének adott hangot Polanski őrizetbe vétele miatt, s emlékeztetett arra, hogy a művész francia állampolgár. Mitterand tudatta, hogy kapcsolatba lépett Nicolas Sarkozy francia elnökkel, aki a legszorosabban figyelemmel követi a fejleményeket és azt szeretné, ha az ügyet gyorsan rendeznék. A miniszter a legmélyebb sajnálatát hangoztatta amiatt, hogy Polanskit újabb megpróbáltatásnak tették ki, jóllehet már annyi ilyenben volt osztályrésze.
A svájci rendezők szövetsége groteszk jogi bohózatnak minősítette Polanski több mint három évtizeddel ezelőtti elfogatóparancs alapján történt őrizetbe vételét. A szervezet egyúttal "hitetetlen kulturális botrányként", illetve a svájci művészvilág arculcsapásaként értékelte a történteket.
Svájc sokhelyütt Washington meghosszabbított karjának szerepét játssza. A két ország közötti hivatalos diplomáciai kapcsolatok híján ha szükséges, Bern képviseli például az amerikai érdekeket Iránban is.