Őrizetbe vették Ben Ali családtagjait
A hadsereg csütörtökön figyelmeztető lövéseket adott le, megakadályozva, hogy a Tunisz központjában az egykori állampárt székházához vonuló ezernyi tüntető átmásszon a székház udvarát körülvevő falon. „A nép a kormány lemondását akarja” – skandálták a tüntetők, és „Nem félünk már tőletek, árulók”, valamint „RCD, kifelé!” szövegű transzparenseket tartottak a magasba. Ez utóbbival a bukott Ben Ali elnök pártjára, az Alkotmányos Demokratikus Tömörülésre (RCD) utaltak.
Tunéziában eközben szabadon engedtek minden politikai foglyot, köztük a betiltott iszlamista mozgalom tagjait. Letartóztatták viszont még szerdán éjjel a megbuktatott Ben Ali elnök családjának 33 tagját, azzal a gyanúval, hogy bűncselekményeket követtek el Tunézia ellen. A tuniszi televízióban bemutatták a családtól elkobzott aranytárgyakat és ékszereket – de továbbra sem tisztázott, hogy az elnök felesége kicsempészett-e az országból 1,5 tonna aranyat, amint azt titkosszolgálati forrásokra hivatkozva a francia Le Monde írta.
Tunéziában a „család” szitokszónak számított. Igaz, mostanáig csak bizalmas körben, súgva beszélhettek Ben Ali második feleségének, a fodrásznő Leilának pereputtyáról, tíz testvéréről, unokaöccseiről és unokahúgairól. Közszájon forgott, hogy a tunéziai üzleti világ szereplőinek fele vagy a családhoz tartozott, vagy rá hivatkozott.
A klán feje, a „keresztapa” Belhasszen Trabelszi, a „first lady” egyik fiútestvére volt, aki egyszerre állt egy ipari birodalom élén, elnökölte a legnagyobb tunéziai magánbankot, s tartott a markában több rádió és tévécsatornát. Ő volt a tunéziai ingatlanüzlet császára, számos szálloda tulajdonosaként uralta az ország legjövedelmezőbb gazdasági ágazatát, a turizmust. Övé volt a Karthago Airlines nevű magánlégitársaság, de még a legnagyobb tunéziai temető is. Testvére, Murad Trabelszi, Leila másik öccse uralta az ország üzemanyagszállítását, és monopolizálta a tunéziai banánimportot. Bátyjuk, Monszef Trabelszi a tunéziai tonhalexportot felügyelte.
Igazán híres vagy inkább hírhedt azonban fiai révén vált. Mindkét fiúgyermeke, Moez és Imed nemzetközi körözés alatt állt: luxus jachtokat loptak a francia Cote d’Azur-ön, illetve Korzikán, és noha elfogatóparancs volt ellenük, hamis útlevéllel hetente utaztak Párizsba, s szórakoztak éjszakai mulatókban. Imed volt egyébként a januári forradalom első áldozata a családon belül. Ellenségei megkéselték, házát a randalírozó tömeg kifosztotta, ő maga pedig belehalt sérüléseibe.