Orbán új gázforrást talált Magyarországnak

Új gázforráshoz juthat Magyarország, amennyiben Orbán Viktor azerbajdzsáni látogatásán megállapodás születik az AGRI-projekt megvalósításáról, amely révén két éven belül jöhet földgáz Magyarországra.

Új gázforráshoz juthat Magyarország, amennyiben Orbán Viktor keddi azerbajdzsáni látogatásán megállapodás születik az AGRI-projekt megvalósításáról, amely révén két éven belül a Kaszpi-tenger partján fekvő országtól Grúzián és Románián keresztül érkezhet földgáz Magyarországra, alternatívát kínálva az oroszországi gázimport mellé. A magyar kormányfőt fogadó fél abban bízik, hogy az érintett országok vezetői ma aláírják a bakui deklarációt, megadva ezzel a vezeték létrehozásának kezdő lépését.

Budapest szerint az AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector) terve nem jelenti azt, hogy le kellene mondani a Nabucco-vezetékről, amely a régióból - Türkmenisztánt is bevonva - Törökországon át juttatna földgázt Közép-Európába. „Az Európai Bizottság álláspontjával összhangban Magyarország számára is az egyes számú prioritás a Déli Folyósóban a Nabucco projekt megvalósítása", amelyet egy kormányrendelet révén kiemelt ügyként kezel - tudatta lapunkkal a Külügyminisztérium (KÜM) és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közös válaszában.

Bár a Nabucco megvalósulását Bakuban sem zárják ki, Azerbajdzsán budapesti nagykövete lapunknak kijelentette: - Az érintett felek számára egyelőre nem a Nabucco, hanem az AGRI látszik reálisnak, létrejötte csupán a román és magyar fél következetességén múlik. Azerbajdzsán a látható, valós projekteket részesíti előnyben, a Nabuccóban még sok a tisztázatlan kérdés - mondta Vilayat Guliyev, azonban hozzátette, hogy az ország kész a Nabucco mellé állni, és képes akár párhuzamosan is biztosítani a megfelelő gázmennyiséget több új vezeték számára, még akkor is, ha eközben növeli szállításait Oroszországba is. Erről Baku a közelmúltban állapodott meg Moszkvával, évi kétmilliárd köbméterre növelve oroszországi exportját. - Máskülönben a tervünk komolytalan volna - jelentette ki a nagykövet.

Bár az Oroszországot elkerülő vezetékek terveit az orosz vezetés általában fenntartással fogadja, Guliyev szerint az AGRI nem árt Oroszországnak és megvalósításához nincs szükség Moszkva egyetértésére sem. Ezt bizonyítja a magyar, grúz és román vezetők azerbajdzsáni látogatása is. (Hétfőn már egy miniszteri szintű találkozót tartottak Bakuban, ahol a magyar kormány sajtóirodája szerint az NFM-et vezető Fellegi Tamás is jelen volt, bár az azeri energetikai miniszter, Natik Aliyev csak a grúz és román fél megjelenéséről tett említést, hasonlóan más azeri hírforrásokhoz.)

Azerbajdzsáni remények szerint az AGRI - amelyet bakui forrásaink „nagyon konkrét tervnek" minősítettek - a későbbiekben növelhetné kapacitását, és ennek nyomán Magyarország nem csak célország, de tranzitország is lehetne, a gáz továbbszállításából többletbevételhez jutva. Igaz, a terv valójában még kevéssé körvonalazott: Natik Aliyev évi 2-8 milliárd köbméter kapacitásról beszélt, és legalább ilyen bizonytalan a projekt költségvetése is, amely 1,2-4,5 milliárd eurós becslésekig terjed.

Az AGRI azonban a legnagyobb volumenű terv megvalósulása esetén sem lenne versenytársa sem a Nabuccónak, sem az orosz érdekeltségű Déli-Áramlatnak, amelyek 15-30 milliárd köbméter földgázt szállítanának a Balkánon át Európába. Ennek alapján az AGRI valóban nem befolyásolja a két projekt sorsát, amelyek szakértők szerint inkább egymás konkurensei. (Más jellegű a projekt azért is, mert ellentétben a két nagy szállítórendszer csővezetékeivel, az AGRI esetében a földgázt a Fekete-tengeren át tankerek szállítanák cseppfolyós állapotban Romániáig, ahonnan gáz formájában haladna tovább Magyarországig.) Ennek megfelelően az NFM és a KÜM szerint „a Magyar Kormány minden olyan kezdeményezést, csővezetéket támogat, ami az ország energiaellátásnak biztonságát növeli, legyen az a Nabucco, a Déli Áramlat, a horvát és lengyel LNG (cseppfolyósított földgáz) terminálokhoz vezető csővezetékek, vagy éppen az AGRI-vezeték."

Magyarország éves gázfogyasztása 14 milliárd köbméter, amelynek 80 százalékát jelenleg Oroszországból importálja. Mind Budapest, mind Baku szerint - amelynek fő felvevő piaca jelenleg Oroszország, kisebb mértékben Törökország - kölcsönös érdek a diverzifikáció erősítése. Magyar részről ezt az AGRI mellett a Nabucco is erősíthetné, jóllehet a közelmúltban a Nabucco Gas Pipeline International vezetője, Reinhard Mitschek bejelentette: az építkezés megkezdése legalább egy évet csúszni fog. Bakuban ezért is tartják az AGRI-t reálisabbnak a Nabuccónál, bár a KÜM és az NFM szerint a Nabucco késlekedése nem komoly.

A múlt héten már körvonalazódtak a Nabucco finanszírozásának feltételei is, miután az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Beruházási Bank (EIB) és az IFC mandátumlevelet írt alá, amellyel a Nabucco nyolcmilliárd euróra becsült költségvetésének fele látszik biztosítottnak. „A Déli Áramlat még nincs ilyen stádiumban" - állt a KÜM és az NFM tájékoztatásában, igaz, a beszállítókkal kötendő konkrét megállapodások híján továbbra is kérdéses a források biztosítása - erre Azerbajdzsán is csak ígéretet tett -, így a forrásokkal ellátott orosz Déli Áramlat úgy tűnik, lépéselőnyben van.

 

Alijev
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.