'Orbán nem sajnálatra méltó áldozat'
Nemzeti populista politikusok lényegéhez tartozik ellentámadással és általános gyanúsítgatással reagálni a legitim bírálatokra: ennek mintapéldája a magyar kormány válasza azokra a bizottsági fenyegetésekre, amelíyek szerint Magyarország jelentős támogatásoktól esik el, ha Budapest ezután is „szándékos ront” a költségvetés helyzetén – indítja Magyarországgal foglalkozó pénteki kommentárját az osztrák napilap. A Der Standard szerint Prőhle Gergely külügyi államtitkár nemrég ebben a szellemben nyúlt bele a nemzeti trükkládába, amikor ártatlan áldozatnak beállítva az Orbán-kormányt „értetlenségének” adott hangot az esetleges szankciók miatt, hiszen – mint állította – Magyarország az orbáni hatalomátvétel után is nyíltan kiállt az európai értékek mellett. Az osztrákok jól tudhatják, miről van szó – emlékeztetett Prőhle –, hiszen az Európai Bizottság 2000-ben nyugati szomszédunkat figyelmeztette, miután a Jörg Haider populista Szabadságpártja kormányra került Wolfgang Schüssel jobboldali koalíciójában.
Csakhogy ez a párhuzam a 2000-es Ausztria és a 2012-es Magyarország között – írja a Der Standard – „nem jó”. Egyrészt azért nem, mert a Szabadságpárt elleni akcióban „csak” az EU 14 tagállama vett részt, a Romano Prodi vezette Európai Bizottság viszont távol tartotta magát a viszálytól. De áldozatként beállítani az Orbán-kormányt azért is hamis, mert az Ausztria elleni szankciócsomag csak konkrét intézkedések nélküli, szimbolikus gesztus volt, már csak azért is, mert az akkor hatályban lévő maastrichti szerződés nem tért ki a tagországok esetleges szankcionálására. Schüsseléket ez persze nem akadályozta meg abban, hogy a helyzetet „Szegény Ausztria, ott a gonosz EU!” felkiáltással tálalják, és ezt az osztrákok Európához való viszonya máig megszenvedi.
Magyarország esete azonban más – véli a Der Standard. A lisszaboni szerződés most már világosan szabályozza, miként kell eljárni azokkal a tagországokkal szemben, amelyekkel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy sértik az alapjogokat. Orbán és csapata (és nem Magyarország! – hívja fel a figyelmet az osztrák napilap) ellen ezért folyik most vizsgálat. A Görögországgal szerzett rossz tapasztalatok nyomán másrészt ott az új eljárás, amely az eurózóna tagjait szankciókkal, az övezeten kívüli EU-tagállamokat pedig a pénzügyi támogatás megvonásával büntetheti, ha nem sikerül megállapodás szerinti mértékben csökkenteni az államháztartási hiányt – emlékeztet az osztrák napilap, amely szerint Magyarországnak az irányadó 0,5 százalék helyett a GDP két százalékra sikerült leszorítania a strukturális deficitet. Mivel a 2011-es hiány csak a magánnyugdíjpénztári vagyon bekasszírozásával, „pro forma” jött ki három százalékra, nincs hosszú távú megoldás, az Európai Bizottság pedig szeretné elkerülni, hogy Magyarország gazdaságilag elcsússzon, ekkor ugyanis az tagállamoknak kellene a segítségére sietniük. És ebben a játszmában a Der Standard szerint Orbán nem sajnálatra méltó áldozat. Egyszerűen rossz politikát folytat – akárcsak szocialista elődei.