'Orbán miért vár tőlünk bármit is?'

Továbbra sem nevezte meg a hiteltárgyalások megkezdésének részletes előfeltételeit az Európai Bizottság szóvivője, de cáfolta, hogy a brüsszeli testület időhúzásra játszana. Orbán Viktor április végén Brüsszelbe utazik, de még nem biztos, hogy találkozik José Manuel Barroso bizottsági elnökkel.

Nem nevezte meg a hiteltárgyalások megkezdésének részletes előfeltételeit az Európai Bizottság szóvivője csütörtökön sem, de azt cáfolta, hogy a brüsszeli testület időhúzásra játszana. Olivier Bailly lapunk kérdésére közölte: nem tud hozzátenni többet szerdai nyilatkozatához, amely szerint a befektetők bizalmát erősítő, biztonságos jogi környezet lenne a feltétele az IMF-fel, az Európai Bizottsággal és az Európai Központi Bankkal folytatandó hiteltárgyalások megkezdésének.

A szóvivő a Magyarországgal szembeni, a bírák nyugdíjaztatásával, a jegybank és az adatvédelmi biztos függetlenségével kapcsolatos kötelezettségszegési eljárásokra, és a Budapestre küldött, igazságszolgáltatás függetlenségére vonatkozó úgynevezett adminisztratív levélre utalva azt mondta: ezeket a kérdéseket tisztázni kell a biztonságos jogi környezet érdekében, amely nélkülözhetetlen bármilyen program sikeréhez, bármilyen országról is legyen szó. Azt is hozzátette: a bizottság álláspontját minden szereplő ismeri, és az nem változott az elmúlt hetekben.

A bizottság szóvivője abba nem akart belemenni, mi az oka annak, hogy a bizottság nem állít össze listát az előfeltételekről. – A fő üzenet a biztonságos jogi környezet – szögezte le Olivier Bailly, és ismét méltatta a magyar hatóságokat, amiért olyan gyorsan küldték meg legutóbb a válaszokat a bizottság kérdéseire. Mint mondta: most a bizottságon a sor, hogy szigorúan kielemezze a válaszokat, amely után a bizottság politikai döntést hoz.

Bailly egy kérdésre válaszolva cáfolta, hogy a bizottság időhúzásra játszana. Mint mondta, semmilyen más kötelezettségszegési eljárásban sem dolgozott olyan gyorsan a bizottság, mint a legutóbbi magyar ügyekben, és a gyorsított eljárás is a dosszié minél előbbi lezárását szolgálja. Közölte: a bizottság heteken belül dönthet a magyar kérdésekben.

Orbán Viktor egyébként április 23-án Brüsszelben tartózkodik majd, lapunk kérdésére Bailly elmondta: lehetséges, hogy a kormányfő találkozik José Manuel Barroso bizottsági elnökkel, de még semmi sincs napirendre véve.

Folyamatosan új ügyek, új aggályok merülnek fel

Azt bizottsági források is elismerik, hogy azzal, hogy nem neveznek meg konkrét listát, politikai támadásnak teszik ki magukat a magyar kormány részéről. Emlékeztetnek: Magyarország esete különleges, hiszen soha nem fordult még elő, hogy egy tagállam ilyen mennyiségű törvényt fogadjon el ilyen rövid idő alatt. Ilyen értelemben a bizottság is új helyzet előtt áll. Arra is hivatkoznak, hogy ha a magyar kormány tavaly együttműködőbb lett volna, és érdemben reagált volna a bizottság aggályaira, kéréseire (itt lehet utalni például Viviane Reding igazságügyi biztos tavaly decemberi levelére, amelyben azt kérte a kormánytól, függesszék fel az aggályos intézkedések végrehajtását addig, amíg az uniós jogszabályoknak való megfeleléssel kapcsolatban minden kételyt el nem oszlatnak), akkor nem eszkalálódott volna idáig a helyzet.

– Folyamatosan új ügyek, új aggályok merülnek fel Magyarországgal kapcsolatban – mondják a bizottságnál, hozzátéve, hogy ha lenne „lista”, akkor az rövidebb lett volna januárban, mint most.

Hogy mindennek mi köze a hiteltárgyalásokhoz? A kormánynak arra az érvére, hogy a bírák nyugdíjaztatásának például semmi köze a gazdasághoz, és ezért értelmetlen a hiteltárgyalások feltételként megjelölni, a bizottságnál arra hivatkoznak, hogy a jogbiztonság szavatolása a befektetőknek is fontos. – Ez Európa. A befektetők azért vállalják a például Kínához képest plusz költségeket, mert itt jogbiztonság van – érvel egy bizottsági forrás.

A bizottságnál emlékeztetnek: nem egyszerű banki kölcsönről van szó, hanem „támogatási programról”, amely igenis állandó technikai segítséget, jelentétet jelent a hitelezők részéről, még ha ezt Orbán Viktor a szuverenitás megsértésének is tekinti. Tehát – érvelnek a bizottságnál – az ügy nem pusztán a pénzről szól. Kérdés, hogy a kormány elfogadja-e ezt a programmal járó állandó segítségnyújtást.

A jegybank függetlensége továbbra is a legkritikusabb kérdés, és ez az IMF-nek is kiemelkedően fontos. A kötelezettségszegési eljárások és az igazságszolgáltatás függetlensége szintén perdöntők lehetnek. Ha ezekben az ügyekben a magyar javaslatok elfogadhatók, és a magyar kormány demonstrálja, hogy álláspontja megváltozott, nem konfrontálódik a bizottsággal, akkor a testület dönthet úgy, hogy megkezdődhetnek a tárgyalások. Ez azonban alapvetően politikai döntés lesz.

A bizottságban uralkodó hangulatot jól jellemzi egy forrás költői kérdése: „Amikor Orbán Viktor Moszkvához hasonlítja Brüsszelt, miért vár tőlünk utána bármit is?”

Orbán Viktor figyeli José Barroso és Herman Van Rompuy tájékoztatóját
Hungary's Prime Minister Viktor Orban (L), EU Council President Herman Van Rompuy (C) and European Commission President Jose Manuel Barroso (R) hold a news conference at the end of an European Union leaders summit in Brussels June 24, 2011. EU leaders promised more money to help Greece stave off looming bankruptcy, provided its parliament enacts an austerity plan finalised in fraught last-minute talks with international lenders. REUTERS/Yves Herman (BELGIUM - Tags: POLITICS BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.