Orbán Kaczynski példaképe lett
A Rzeczpospolita című konzervatív napilap csütörtöki számában kétoldalas interjút közölt az ellenzéki, nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt elnökével, volt kormányfővel, aki megerősítette, hogy amennyiben az október 9-i választásokon pártja győz, ő lesz a miniszterelnök.
Arra a felvetésre, hogy közvélemény-kutatások szerint a PiS-nek nemigen van esélye győzelemre a jelenleg kormányzó Polgári Platformmal szemben, Kaczynski emlékeztetett a 2005-ös elnökválasztásra, amelyet nagy meglepetésre ikertestvére, Lech Kaczynski nyert meg a jelenlegi miniszterelnökkel, Donald Tuskkal szemben. A közvetlenül a választás előtt készült akkori közvélemény-kutatások 24 százalékkal is kevesebbet mértek Kaczynskinek, mint amit végül ténylegesen elért. A tavalyi önkormányzati választások előtt ugyancsak nagyot tévedtek a közvélemény-kutatók, amelyek a PO-nak 50 százalékot jósoltak, miközben az csak 30 százalékot szerzett.
Azon volt és jelenlegi kormányfők között, akiktől szívesen tanul - hangsúlyozva, hogy nem utánzásról, csak bizonyos intézkedéseknek a lengyel körülményekhez igazított átvételéről van szó - Kaczynski Konrad Adenauert, David Cameront, Anders Fogh Rasmussent - volt dán miniszterelnöki és nem jelenlegi NATO-főtitkári minőségében -, továbbá Orbán Viktort és Petr Necas cseh miniszterelnököt nevezte meg.
A Lengyelországban tervezett intézkedések között említette a bankadó bevezetését, a hipermarketek megadóztatását és az adórendszer kiskapuinak bezárását. A PiS ellenzi az adóemelést, és reméli, hogy ezt sikerül is elkerülnie, de ha a válság miatt mégis rákényszerülne, a „mély zsebekbe" fog nyúlni, a gazdagokat és nem a szegényeket fogja megadóztatni - mondta. Kijelentette, hogy az EU-ban a jelenlegi kormánynál sokkal energikusabban fog küzdeni nemcsak a Lengyelország számára elérhető 300 milliárd zlotyért a 2014-2020-as többéves uniós költségvetésből, hanem azért is, hogy a lengyel földművesek ugyanazt a dotációt kapják, mint a régi uniós országokban élő társaik, továbbá azért is, hogy több lengyel állampolgár kapjon alkalmazást az EU-adminisztrációban.
Kaczynski bírálta a jelenlegi kormány privatizációs gyakorlatát is. Leszögezte, hogy kormányra kerülve a második legnagyobb lengyel olajtársaságot, a Lotost bizonyosan nem fogják privatizálni. A már lezajlott privatizációs ügyleteket is nagyon gondosan meg fogják vizsgálni. Visszaállamosításról nem lehet szó - nyomatékosította -, de esetleges kivásárlásról igen. Az államnak kell, hogy legyenek bizonyos eszközei a gazdasági élet szabályozására - tette hozzá.