Orbán felszállási engedélyt kapott az Európai Parlamentből
A miniszterelnök levélben fordult az Európai Parlament elnökéhez, hogy engedélyezze számára a felszólalást a vitában, amely az ő kormányának teljesítményéről szól majd (a kabinet kommunikációjában összekeveri magát és az országot – A szerk.) Szijjártó Péter a kérést közleményében így indokolta: "nem engedjük, hogy a nemzetközi baloldal hazugságokkal és alaptalan rágalmakkal vádolja Magyarországot a nemzetközi nyilvánosság előtt. Mi ezúttal is megvédjük Magyarországot és a magyar emberek becsületét".
Az Európai Parlamentben épp szerdán történik meg a két legnagyobb frakció által előre leegyeztetett elnökcsere. Jerzy Buzek konzervatív házelnököt két és fél év után a ciklus második felére a szocialista Martin Schulz, Orbán korábbi éles kritikusa váltja. Vagyis a német politikusnak áll majd jogában szót adni a magyar miniszterelnöknek. Az InfoRádió brüsszeli értesülése szerint a lengyel Buzek azonban ezt a döntést még a frakciók egyetértésével megtartotta magának, és zöld jelzést adott Orbánnak.
"A közelmúltbeli magyarországi politikai fejlemények" című vita lefolytatása szerda délután szerepel az Európai Parlament ülésén.
A zöldek, a liberálisok és a szocialisták már korábban erős aggályokat fogalmaztak meg az új magyar alkotmányt, a választójogi törvényt és a sajtószabadság állapotát illetően, de kritizálták az Európai Bizottság által kifogásolt jegybanktörvényt, a bírák nyugdíjkorhatáráról szóló jogszabályt, illetve az adatvédelmi biztosi poszt megszüntetését is.
Az előzetes tervek szerint a EP ülésén részt vesz José Manuel Barroso bizottsági elnök is, aki a múlt héten Koppenhágában azt mondta: "Az Európai Bizottság minden rendelkezésre álló eszközt be fog vetni annak érdekében, hogy Magyarország megfeleljen az uniós jognak és értékeknek".
Nem zárható ki, hogy a zöldek, a liberálisok, illetve a szocialisták kezdeményezik, hogy Magyarország ellen induljon eljárás a lisszaboni szerződés hetedik cikkelye alapján, vagyis az alapjogok megsértése miatt függesszék fel a magyarok szavazati jogát. Ehhez a parlamenti többség mellett szükség lenne az Európai Tanács, az EU-s kormányok négyötödének a voksára is.
Orbán Viktor éppen egy évvel ezelőtt már beszélt az Európai Parlamentben, akkor éppen a magyar médiatörvény volt napirenden. Az akkori heves vitában elhangzottakra reagálva a miniszterelnök a magyar nép megsértéseként értékelte a kormányát a médiatörvény miatt ért éles kritikákat.