Orbán és Radicová: megállapodások és nézetkülönbségek
Két megállapodással ért véget Orbán Viktor és Iveta Radicová keddi pozsonyi találkozója. A magyar és a szlovák kormányfő egyezségre jutott az európai észak-déli energiarendszer összekötéséről, amelynek köszönhetően a szlovákiai, a magyaroszági, majd pedig a lengyelországi szakasz összekötésével energiafolyosó nyílik a Balti tenger és az Adria között. - Amióta kormányfőként hivatalban vagyok, ezt az egyezséget tartom a legnagyobb eredménynek. Őszintén örülök annak is, hogy megteremtettük az ésszerű tárgyalások légkörét – szögezte le a tárgyalásokat követő nemzetközi sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök, aki köszönetet mondott Szlovákiának az vörösiszap károsultjainak nyújtott segítségért.
Iveta Radicová ugyancsak fontosnak tartotta a regionális együttműködés gyarapításáról rendelkező dokumentumot is, amely elsősorban a zöldmezős beruházások és más projektek révén lényegesen hozzájárulhat a szomszédos térségeket sújtó munkanélküliség enyhítéséhez.
Mindkét kormányfő elmondta: elsősorban a magyar kettős állampolgársággal kapcsolatos törvény megítélésében és más kétoldalú ügyekben is homlokegyenest ellenkező az álláspontjuk. Ugyanakkor kifejezték azt a meggyőződésüket, hogy a felújított kormányközi vegyes bizottságok elősegíthetik a nézetek fokozatos közeledését. - Magyarország érdekelt a sikeres Szlovákiában és Közép-Európában, nyilván pozsonyi partnereink is óhajtják a szomszédos ország és az egész térség lényeges előrelépését – szögezte le a budapesti vendég.
Újságírói kérdésekre válaszolva a magyar kormányfő kifejtette: a magyar választójogi törvényt addig nem módosítják, ameddig nem születik meg az új alkotmány. - Azután visszatérhetünk a határon túli magyarok anyaországi választási jogának problémaköréhez – tette hozzá Orbán Viktor. A Bugár Béla vezette Hídról igy vélekedett: - Eddig a szlovák pártokkal a kölcsönös tisztelet alapján működtünk együtt, az etnikai alapon szerveződött Magyar Koalíció Pártjával pedig a nemzeti hovatartozás is összeköt bennünket. Az úgynevezett vegyes pártokhoz, mint például a Hídhoz pedig megtaláljuk a megfelelő formát a kapcsolatok felvételére –válaszolta.
A magyar miniszterelnök szerint véget kell vetni annak a provinciális gyakorlatnak, amely szerint mindig azt mérlegeljük, hogy édes istenem, mit szólnak majd külföldön. - Minden ország, esetünkben a felnőtté vált magyar nemzet felnőtt kormányának a joga eldönteni, hogy milyen legyen a bankadó, a nyugdíjrendszer és a gazdasági modell. Mire vendéglátója megjegyezte, hogy hosszú távon a sikert és eredményeket csak felelősségteljes, nem pedig populista eszközökkel lehet elérni.
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor részletesen ismertette a magyar soros uniós elnökség prioritásait, amely közül kiemelt helyet kap a romastratégia kimunkálása, az uniós alapszerződés módosítása, Horvátország uniós tagságának elősegítése, Románia és Bulgária belépése a schengeni övezetbe, továbbá a Szerbiával zajló csatlakozási tárgyalások felgyorsítása.
A magyar kormányfő hivatalos pozsonyi tárgyalásai előtt munkabéden találkozott a Magyar Koalíció Pártjának vezetőivel. -Orbán Viktor tájékoztatott bennünket a soros magyar uniós elnökség prioritásairól, azután pedig a módosított szlovákiai államnyelvtörvényről, a kisebbségiek hivatali nyelvhasználatáról, a határokon átívelő regionális együttműködésről, valamint a kettős magyar állampolgársággal szembeni, a Fico-kabinet regnálása idején elfogadott ellenjogszabályról fejtettük ki véleményünket, amelynek az igért enyhítése a koalíciós ellentétek miatt késik– választolta érdeklődésünkre Berényi József pártelnök. Aki arra a kérdésünkre, vajon tolmácsolták-e a magyar miniszterelnöknek a budapesti médiatörvénnyel, valamint a nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatos szlovákiai aggodalmakat, ezt felelte: -Mi a saját gondjainkkal vagyunk elfoglalva. Orbán Viktor a Bugár Béla vezette Híd képviselőivel nem találkozott.