Orbán és a Jobbik - így látják a külföldi szakértők

A külföldi lapok többsége a jobboldal földcsuszamlásszerű győzelméről ír, külön kiemelve a Jobbik térnyerését. Az általunk megszólaltatott szakértők inkább Orbán Viktorra és a Fidesz nagyarányú győzelmére koncentrálnak: vajon mihez kezd vele és kitart-e négy évnél tovább?

Szlovákia: Fico máris barátságosabb

- A Fidesz nagyarányú győzelme előrelátható volt. Én inkább a Jobbik támogatottságának mértékén lepődtem meg - mondta lapunknak Grigorij Meszezsnyikov politológus. A pozsonyi Közügyek Elemző Intézetének (IVO) elnöke legfeljebb tíz százalék körüli eredményt várt tőlük, nem számított rá, hogy ennyien bedőlnek gyűlölködő kampányuknak. Sikerüknek Szlovákiában leginkább Ján Slotáék örülnek, mert nekik van nagy szükségük rájuk. A Jobbik és a Szlovák Nemzeti Párt ugyanis egymás radikális, nacionalista megnyilvánulásaiból él. Kellemes meglepetés viszont az, hogy az LMP is bejutott a parlamentbe. Igy lesz lehetőségük fontos fórumon alternatív álláspontot, szakvéleményeket kifejteni, liberális értékrendet képviselni. Rájuk nyilván azok szavaztak, akik szintén fontosnak, de nem kizárólagosaknak tartják a nemzeti érdekeket és nem csupán ezen a szemüvegen keresztül szemlélik a világot.

A szlovák politológus Szerint Orbán Viktor és a Fidesz óriási feladatok előtt áll. Részben a Fidesz kampányának következményeként is sokan hiszik azt, hogy heteken, hónapokon belül valóságos paradicsomi állapotok lesznek Magyarországon. Pedig a viszonylagos jóléthez, a súlyos társadalmi és gazdasági válságból való kilábaláshoz megpróbáltatásokkal teli út vezet, amint ezt a szlovákok saját bőrükön is megérezték. Az új kormánynak nyilván egyensúlyozni kell az említett elvárások és a gazdasági realitások között. Az elkövetkező nehéz hónapok átvészeléséhez nyilvánvalóan nemzeti és hazafias húrokat is kell majd pengetni, amely azonban nem csaphat etnikai, faji gyűlölködésbe. További nagy kérdés, hogy mindeközben vajon a Jobbik a társadalom peremére szorítható-e? Két pofonnal biztosan nem, ahogy a Fidesz elnöke nemrég még feltételezte.

Ami a magyar- szlovák kapcsolatokat illeti, Robert Fico kormányfő nem démonizálhatja tovább Orbán Viktort, hiszen rövidesen kormányfőként a partnere lesz, minden bizonnyal a júniusi szlovákiai választásokat követően is. A hangnemváltást máris érezhető: a szlovák miniszterelnök tegnap stratégiai partnerként jellemezte Magyarországot. Bejelentette azt is, hogy bárhol, bármikor hajlandó találkozni az új magyar kormányfővel. A pozsonyi miniszterelnöknek is tudomásul kell vennie, hogy Orbán Viktor elsősorban az Európai Néppártban jelentős tekintélynek örvendő politikus. Azzal pedig, hogy a tapasztalt és mérsékelt Martonyi Jánost nevezte meg leendő külügyminiszterként, megnyugtató üzenetet küldött a szomszédos országoknak és az uniónak. Ez a lépés és Orbán Viktor racionális magatartása lehet a biztosítéka annak, hogy nem romlanak tovább, esetleg lépésről lépésre javulhatnak is a két szomszédország politikai kapcsolatai.

Románia: a Fidesz kétharmada mellett csökkenhet a Jobbik befolyása

Az erdélyi magyarság számottevő része örvend a Fidesz győzelmének, ugyanakkor sokakban kérdések egész sora fogalmazódik meg Magyarország jövőjével, illetve az anyaországi és a határon túli magyarság viszonyával kapcsolatban.

Bányai Péter kolozsvári politikai elemző szerint a Fidesz-KDNP győzelme nem számít nagy meglepetésnek, Orbán Viktorék kétharmados győzelme viszont, továbbá a magyar baloldal politikai és erkölcsi megsemmisülése fájdalmasan érintette.

- Orbánt régről ismerjük, tudjuk, hogy makacsságában következetes volt. Ebben a román államelnökre, Traian Basescura hasonlít - állítja Bányai. Úgy látja, Orbán Viktornak azonban jogi értelemben sokkal nagyobb lesz a hatalma, mint Basescué. - Ez utóbbinak ugyanis, bár a titkosszolgálatok és az ügyészség a kezében vannak, soha nem volt része ilyen fényes győzelemben. Így rá kellett jönnie, hogy - hála a román alkotmánynak - állampolgárai nem követik őt vakon, s hogy végül még sincs akkora hatalma - mutatott rá a politikai elemző.

Bányai meggyőződése, hogy a Fidesz-győzelem Orbán személyes népszerűségét és párton belüli pozícióját is megerősíti. - Orbán politikai elképzelései, céljai teljesen ismeretlenek, módszerei viszont közismertek - mondta. A politikai elemző azt veti Orbán szemére, hogy valójában ő kreálta a Jobbik-jelenséget, és hogy a Fidesz a kampány idején egyetlen alkalommal sem fogalmazott meg a szélsőjobboldali, rasszista, fajvédő alapon álló szervezettel szemben lényeget érintő tartalmi, elvi kifogást.

- Ehelyett valami olyasmit üzentek a jobbikosoknak, hogy szavazzanak a Fideszre, mert ugyanazt „érzik", csak burkoltabban és ezáltal hatékonyabban cselekedhetnek - mondta. Bányai úgy véli, hogy Orbánéknak - a kétharmados többségük mellett - a Jobbik parlamenti jelenléte nem okoz majd különösebb gondot. A Jobbik jelentősége pedig éppen ennek köszönhetően csökkenhet majd az elkövetkezőkben. - Ha kimennek az utcára, távolról sem tart majd velük akkora tömeg, mint amikor az MSZP és a SZDSZ ellenében vonultak ki.

Németország: Véget ért a 2006 óta tartó kampány

A Fidesz nagyarányú győzelmével véget érhet Magyarországon az utóbbi évek politikai szemben állássa. Mindenképpen jó hír, hogy egy párt egyértelmű többséggel, nagy társadalmi támogatottsággal alakíthat kormányt. Igaz, egyelőre nem tudni, hogy mit is kezd a nagy valószínűséggel kétharmados többséggel, de remélem, hogy az ország előtt álló fontos feladatok megoldására koncentrál, és nem az ellenféllel való leszámolása - mondta lapunknak Gereon Schuch. A berlini Külpolitikai Társaság Magyarország-szakértője máris pozitív jelként értékelte Orbán Viktor vasárnap esti beszédét, amelyben a Fidesz-elnöke arról beszélt: tisztában van azzal, hogy nagy feladatok előtt áll, és mindenkire számít, aki ebben hajlandó részt venni. Orbánnak van kormányzati tapasztalata, egyszer már leváltották egy ciklus után, így most - Schuch szerint - tudatosan törekedhet arra, hogy elkerülje a korábbi hibákat, és akár nyolc évig is hatalmon maradhasson.

Ráadásul valódi nagy középpártként pozicionálhatja magát, hiszen tőle jobbra és balra is található ellenzéki párt. Ami a Jobbikot illeti, a német kutató úgy véli, hogy a külföldi média olykor túlságosan is sokat foglalkozik ezzel a jelenséggel, sok lapban szinte csak a Jobbikról írtak. „Azt Magyarországon kell kideríteni , hogy miért kaptak ennyi szavazatot, de egy demokráciába belefér, hogy ha egy párt indulhat a választásokon, akkor arra szavazni is fognak"- mondja a kutató. Ami az LMP -t illeti, egyrészt örvendetes, hogy a magyar pártrendszer nem annyira statikus, mint korábban hitték, és új erők is bejuthatnak a parlamentben. Viszont hosszútávon kihívás lehet egy ennyire sokszínű erő összetartása.

Gereon Schuch szerint Magyarországon működött a demokrácia: a kormánypártot leváltották, az ellenzék hatalomra került. „Nincs szó arról, hogy egy új Magyarország született volna. Legfeljebb a 2006 óta tartó permanens választási kampány ért véget."

 

Mezőkövesden választanak
Hungarian women in traditional costume cast their votes at a polling station in Mezokovesd, 130 km (81 miles) east of Budapest during parliamentary elections April 11, 2010. REUTERS/Laszlo Balogh (HUNGARY - Tags: ELECTIONS POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.