Orbán és az amerikai szabadságeszmények
A magyar miniszterelnök volt a Táncsics-börtönben megrendezett több száz fős ünnepség díszvendége. Beszédében mind az amerikai nagykövet, mind a magyar miniszterelnök a két ország szoros együttműködését hangsúlyozta, a hivatalos ünnepség végén pedig jókedvűen beszélgetve sétáltak el a színpadtól. Mindez azért figyelemre méltó, mivel a Orbánnak és a Fidesznek az elmúlt években korántsem volt mindig felhőtlen a budapesti amerikai nagykövetséggel ápolt viszonya.
– Mi, közép-európaiak, és különösen, mi magyarok mindig tiszteltük és átéreztük az amerikai nép szabadságeszményét, hiszen nagyon sokszor kellett akár hatalmas túlerővel szemben is harcolnunk a szabadságunkért, a függetlenségünkért. Ahogy az amerikaiak, mi sem adtuk fel soha, akkor sem, amikor évtizedeken vagy évszázadokon át reménytelennek látszott – mondta a magyar miniszterelnök.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis megemlítette: Barack Obama amerikai elnök a magyarországi választások után gratuláló levelet írt Orbánnak, amelyben ígéretet tett a két ország együttműködésének folytatására. – Továbbra is keményen dolgozunk azért, hogy visszaadhassuk ezt az épületet a magyaroknak – mondta a nagykövet a Táncsics-börtönről.
George W. Bush 2006-os látogatásakor született elvi döntés arról, hogy Magyarország visszakapja az épületet. A dokumentum szerint az amerikai fél a Táncsics-börtönt is magában foglaló várbeli ingatlant két másik épülettel együtt adja vissza a magyar államnak. Cserébe Magyarország felújítva átadja a Szabadság téren a budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet.
Az új magyar vezetés valóságos flottafelvonulást tarott: a miniszterelnök mellett Schmitt Pál megválasztott köztársasági elnök és Martonyi János külügyminiszter is megjelent.