Orbán-Fico: a kettős állampolgárságról nem volt szó
A szlovák állampolgársági törvény módosítása és a könnyített magyar honosítás nem szerepelt mai, kétoldalú megbeszélésünk témái között – jelentette ki Robert Fico pozsonyi kormányfő, miután Varsóban a kelet-európai–kínai gazdasági fórum margóján eszmecserét folytatott magyar kollégájával, Orbán Viktorral.
A TASR hírügynökségnek nyilatkozva Fico elmondta: – Először volt lehetőségem személyesen találkozni magyar partneremmel, mert eddig csupán a médián keresztül figyeltük egymást. Két olyan miniszterelnök normális és konstruktív párbeszédeként jellemzem mai találkozónkat, akiknek érdeke az eredményes együttműködés. Mindannyiunknak sikerekre van szüksége, nem pedig konfliktusokra és viszálykodásra. Minden energiánkat a közös gazdasági, közlekedési és energetikai projektekbe fektetjük. Örömmel állapítottam meg, hogy ezzel az álláspontunkkal Orbán Viktor is egyetértett – így Fico, aki a szlovák, illetve a kettős magyar állampolgársággal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy erről a vitatott kérdésről a két ország közötti alapszerződés révén működő vegyes bizottságban, illetve a jogi szakértőknek kellene egyezségre jutni. – Ideális az lenne, hogy az állampolgárság ügyét a két szomszéd ország nemzetközi szerződéssel oldaná meg – mondta.
Fico szerint a szlovák–magyar politikai kapcsolatokat beárnyékoló feszültséghez hozzájárulhatott az a tény is, hogy a 2006 és 2010 között regnáló első kabinetjének a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Demokratikus Szlovákiáért Néppárt (LS-HZDS) is tagja volt. – Ma merőben más a helyzet. A kormánypárti Smer-SD európai értékrendet képviselő párt, amely tudatosítja, hogy az országban élő nemzeti kisebbségek milyen értéket jelentenek. Egyértelműen leszögeztük, hogy a továbbiakban a jogállásukkal kapcsolatban teljes mértékben tiszteletben tartjuk a jelenlegi status quót – tette hozzá a pozsonyi kormányfő.
Fico saját elmondása szerint élénken érdeklődött a tervezett magyarországi tranzakciós adó részleteiről. – Az európai és más nagy országok jelenleg ellenzik ezt az adónemet, amelynek a belföldi bevezetése meglehetősen bonyolult. Ha szükséges lesz, akkor felkérjük a szakértőket, hogy erről a lehetőségről folytassanak szakmai eszmecserét – tájékoztatott a kormányfő. Közölte azt is, hogy tárgyaltak a két ország gáz- és villamos vezetékének összekötéséről, továbbá a Dél-Szlovákián áthaladó, mintegy 130 kilométernyi kőolajvezeték korszerűsítésének tervéről. A pozsonyi miniszterelnök közlése szerint Szlovákia kész aláírni a Révkomáromot és Komáromot összekötő új Duna-híd megépítésével kapcsolatos szerződést.
Ficóval többé-kevésbé összhangban Orbán azt mondta, a sikerre ítélt ügyek kerültek előtérbe a szlovák–magyar tárgyalásokon. „A nehéz kérdések megoldását elősegítik a közös sikerek, ezért a sikerre ítélt vagy a jó szándékon múló ügyek kerültek előtérbe a tárgyalásokon – hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette: „Minden olyan kérdés, amely érzékeny és személyes konzultációt igényel", élvezi mindkét fél nyitottságát, és reményeik szerint a sikerek oldalvizén megoldást nyer.