Öngyilkos merénylet Líbiában, a nemzeti ünnepet is elhalasztották

A vasárnapi az első öngyilkos merénylet volt az afrikai országban Moammer Kadhafi tavalyelőtti bukása óta.

Vasárnap öngyilkos merényletet követtek el a líbiai Aguiria melletti ellenőrzőponton, ötven kilométerre az afrikai ország második legnagyobb városától – és a tavalyelőtti Kadhafi-ellenes forradalom központjától –, Bengázitól. A merénylő egy Toyota terepjáróval hajtott az ellenőrzőponthoz. Megállt, és akkor detonálta a kocsiban lévő robbanószerkezeteket, amikor a katonák kimentek a papírjaiért. Tizenhárom embert rántott magával a halálba az első ismert öngyilkos merényletben, amelyet Moammer Kadhafi és rezsimje bukása elkövettek Líbiában.

A merénylet kapcsán a megfigyelők arra hívják fel a figyelmet, hogy bár eddig főleg a hatalomért és a pénzért ment a harc a milíciák között, Líbia keleti felében egyre több félkatonai szervezet van, amely iszlám vallási-ideológiai célokért fog fegyvert. Ezekből a fegyverekből rengeteg maradt polgári kézen és a milíciáknál is azután, hogy Tripoli 2011. augusztusi elfoglalásával és Kadhafi októberi meglincselésével a rezsimnek 42 év után vége lett. Fegyvert a központi kormány felszólítása ellenére nagyon kevesen szolgáltattak be, Tripoli pedig gyakorlatilag csak Líbia nyugati felét tudja az irányítása alatt tartani, a keleti országrészben – amely nemrég senki által el nem ismert függetlenséget is kikiáltott – de facto azóta is az egymással versengő milíciáké és törzseké a hatalom.

A vasárnapi merényletért eddig egyetlen szervezet sem vállalta a felelősséget, de minden valószínűség szerint az Anszar al-Saria van a háttérben, amely tavaly szeptemberben a bengázi amerikai konzulátus elleni támadásról vált hírhedtté. Ebben az akcióban négy amerikai diplomata – köztük Chris Stevens nagykövet – vesztette életét.

A vasárnapi merénylet miatt a tripoli kormány háromnapos gyászt rendelt el. Emiatt a nemzeti ünnepen, a függetlenség 1951-es kikiáltásának a keddi évfordulóján tartandó megemlékezéseket is elhalasztották.

A milíciák keze Líbiában egyébként Tripoliig elér. Októberben legalábbis még is Ali Zeidan miniszterelnököt sikerült elrabolnia az egyik félkatonai szervezetnek a kormányzati székhelyként is működő tripoli Corinthia szállodából. Bár a kormányfő néhány órával később kiszabadult, az ügy ékesszóló bizonyítéka volt annak, hogy milyen gyenge a központi hatalom. Később kiderült, Zeidant a líbiai belügyminisztérium bűnözés elleni osztályának a vezetője, Abdelmonem Esszid parancsára vitték el. Esszid később nyíltan magára vállalta az akciót, és – tette hozzá – nagyon büszke is rá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.