Olümposzi magasságokban az ezer legmódosabb brit vagyona

Megjelent a Sunday Times irányadó listája a szigetország krőzusairól. Nő a szakadék a középosztály és a felső tízezer között.

A hetek óta kellemetlen, esős időben lebilincselő elfoglaltság a brit újságolvasók számára a szokás szerint április végén napvilágot látott „Rich List” végigböngészése. A Sunday Times mindig nagy érdeklődéssel kísért melléklete a legtehetősebb ezer brit, illetve a szigetországban élő külföldi gazdagságát méri fel és hasonlítja össze az előző évvel.

Az összkép jól csengő üzenete, hogy az „ezrek” teljes vagyona a londoni olimpiai játékok évében soha nem látott magasságot ért el. A nehezen felfogható 414 milliárd font meghaladja a 2008-ban kezdődött globális pénzügyi válság előtti állapotot (395,8 milliárd font). Néhány nappal azután, hogy friss statisztikai adatok szerint a brit nemzetgazdaság ismét a recesszió jeleit mutatja, különösen aggasztó a társadalom szerencsésebb tagjai és a növekvő pénzügyi nyomásnak kitett középosztály között növekvő szakadék. Soha ennyien nem nevezhették magukat milliárdosnak: számuk elérte a hetvenhetet.

Érdekes módon a dobogóra feljutott három üzletember mindegyike rosszabbul áll, mint egy évvel ezelőtt, bár nyilván sokan vesztenének el szívesen összesen 5,7 milliárd fontot és őriznék meg ennek ellenére vezető pozíciójukat. Az „aranyérmes”, indiai születésű Lakshmi Mittal az ArcelorMittal acélipari vállalat részvényárfolyamának folyamatos süllyedése miatt vesztett 4,8 milliárd fontot, így 12,7 milliárd fontos vagyonával csak paraszthajszállal tartja első helyét a 12,3 milliárdot érő Aliser Uszmanov előtt. Az elsősorban a bányászatban és pénzügyi befektetésekben utazó üzbég származású orosz állampolgár 30 százalékos tulajdoni hányaddal bír az Arsenalban, azaz éppúgy olthatatlan vonzalmat érez a Premier League iránt, mint  „bronzérmes” honfitársa, Roman Abramovics. A Chelsea olaj- és más ipari érdekeltségekkel rendelkező jótevője 800 millió fontot bukva 9,5 milliárd fonton áll.

Az összeállításban üdítő elem néhány tehetséges, az ipar területén eredményes brit self-made man felemelkedése. Közéjük tartozik a Magyarországon is működő, építőipari gépeket gyártó JCB tulajdonosa, Sir Anthony Bamford, vagy Sir James Dyson, a nevét viselő porszívó feltalálója és gyártója. Mindketten több mint egymilliárd fontot tettek hozzá vagyonukhoz. A brit sikersztori része II. Erzsébet is, annak ellenére, hogy az állami szféra más dolgozóihoz hasonlóan ő sem kapott a kormánytól „fizetésemelést”. (Igaz, az évekre befagyasztott mintegy 30 millió fontos támogatásához a 86 éves uralkodó a közelgő gyémántjubileum költségeinek fedezésére egymillió fontos extra hozzájárulásban részesült.) A királynőnek jó éve volt, de 10 millió fontos gyarapodása ellenére, 310 millió fontos magánvagyonával az ezres lista holtversenyben 262. helyén „szégyenkezik”.

A harminc éven aluliak külön listáját Thomas Persson, a svéd H & M dinasztia legfiatalabb sarja vezeti, aki fivérével, Karl-Johannal együtt 700 millió fontot ér. Nagyobb vívmány a Harry Potter filmsorozaton megtollasodott Daniel Radcliffe nyolcadik helye. A nem egészen 23 éves színész mára 54 millió fontot halmozott fel. A leggazdagabb fiatal zenész Adele a maga 20 millió fontjával. Ez utóbbi két összeg egyébként nem elégséges a „főlistára” való felkerüléshez, melynek alsó határa idén 72 millió font volt.

Az összeállítást jegyző Philip Beresford a maga szerény eszközeivel évek óta bátorítja a szuper-gazdagokat a jótékonykodásra. Így jogos elégedettséggel állapíthatja meg, hogy a legtehetősebb britek közül elérte a százat azok száma, akik  vagyonuk legalább egy százalékát közösségi célokra ajánlják fel. Külön kategóriába tartozik az arányosan legbőkezűbb, egyben alighanem a leghíresebb adományozó. David Hockney festő, akinek nemrég zárt be kasszasiker kiállítása a Royal Academy of Arts múzeumban. Ugyan „csak” 34 millió fontos vagyonnal rendelkezik, de a napokban képeinek 78,1 millió fontot érő gyűjteményét ajánlotta fel a nevét viselő, művészeti célokat támogató alapítvány számára. Ezzel „nagyvonalúságú indexe” 229,77 százalék. A legmagasabb összeget, közel 360 millió fontot Sir Richard Branson, a Virgin birodalom alapítója és feje osztotta szét környezeti, egészségügyi és gyermekeket segítő alapítványok között, ami 3,4 milliárd fontos vagyonának több mint 10 százaléka.

Roman Abramovics (középen) egy tavaly októberi meccsen. Mínusz nyolcszázmillió, harmadik hely
Roman Abramovics (Chelsea, középen), a külföldi tulajdonosok egyike
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.