Olaszország szétosztaná a bevándorlókat
"Nem tudunk ennyi embert önerőből ellátni! Itália Európa kapuja, a probléma közös, a bevándorlás terhét mind a 27 tagországnak vállalnia kell!" - jelentette ki Franco Frattini római külügyminiszter a múlt héten történt újabb tragédia után.
Öt túlélő érkezett meg Szicíliába abból a közel nyolcvan eritreaiból, akik 23 napot hánykolódtak a tengeren a líbiai és az olasz partok között. Az életben maradtak szerint terhes nők is voltak az éh-, és szomjhalálban elhunytak között.
A háborús övezetből érkezett és ezért politikai menekültnek számító eritreaiak halála Itália ismételt tiltakozását robbantotta ki Brüsszelben és La Vallettában is. Róma azonnali európai beavatkozást sürget: a soros elnökség nevében, a svéd külügyminiszter Carlo Bildt október végére ígérte a bevándorlási politika megtárgyalását a 27-ek közötti elosztásról szóló olasz javaslattal.
Az olasz külügyminiszter, Franco Frattini a máltai felségvizek feletti olasz ellenőrzést is felvetette: Olaszország régóta azzal vádolja szomszédját, szándékosan nem fogadja be a tengerén áthaladó bevándorlókat Szicília felé terelve őket. Ezt bizonyítaná, hogy az olasz partokon kikötő afrikaiak a máltai partiőrségtől a csónakokba dobott mentőöveket viselnek. „Független köztársaságunk tengere nem eladó!" - üzente vissza a máltai diplomáciát vezető Tonio Borg.
Kedden Lampedusa szigetére ismét 57 fős eritreai csoport érkezett, ők is máltai mentőövvel. Hiába a Berlusconi-kormánynak a letelepedést, családegyesítést korlátozó rendelkezései, 2008-ban harmincezren értek partot Itáliában, többségüket az emberkereskedők Líbiából indították útra.
Vasárnap a római kormányfő ismét Tripoliban tárgyal Moammar al-Kadhafival a líbiai partok olasz hadihajókkal való ellenőrzéséről. Római kormányadatok több mint 500-ra teszik az idén tengerbe veszett bevándorlók számát, 1988 óta legalább 4.636-an haltak meg.