Az EU felfüggesztené Magyarország szavazati jogát?
Tíz évvel ezelőtt, amikor először kormányra került, Orbán Viktort főleg az adók és a munkanélküliség csökkentése és a nagy európai találkozás érdekelte – írja pénteki helyzetértékelésében a Corriere della Sera honlapja. Az olasz napilap szerint azonban, amióta 2010 áprilisában újra ő lett a miniszterelnök, mindegyre csak Nagy-Magyarországot emlegeti, miközben a sajtó megfojtásával fenyeget, gittegyletté fokozná le a jegybankot, és egy olyan választási törvénnyel állt elő, amely minden szemérem nélkül a Fideszt részesíti előnyben.
Az európai kormányoknak és a brüsszeli intézményeknek közel egy évébe tellett, hogy megértsék, mi történik.
A Corriere della Sera szerint Görögország mellett Gyurcsány Ferenc szocialista kormánya is szabadon játszadozhatott az adóssággal, de Magyarország eddig nem volt téma és probléma Brüsszelben, eltekintve az 1993-as vitától a Friuli borvidékkel a Tokai márkanév használatáért. Ez azonban csak egy ártalmatlan színárnyalat volt azon a palettán, amelyen a hangsúly az európai integrációé, és Magyarország sorsáé volt a szabad világban. És bár végül ezek az értékek is felkerültek a nagy közhelyek egyre zsúfoltabb padlására, az Egyesült Államok már megmozdult, és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter által aláírt, éles hangú levélben tiltakozott a magyar kormányfőnél.
Ha ez nem lenne elég, az Európai Parlament ráadásul vizsgálatot indít, hogy a lisszaboni szerződés 7. cikkelye alapján felfüggessze Magyarország szavazati jogát az alapvető jogi normák megsértése miatt – ahogy azokkal az országokkal teszi, amelyek nem tartják tiszteletben a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok és a jogállam szellemiségét – állítja a Corriere della Sera anélkül, hogy az EP-vizsgálatról származó információ kapcsán jelezné, kire hivatkozik.